субота, 12 серпня 2017 р.

Роз'яснення щодо основних факторів:

- поліомієліт відноситься до інфекцій, що мають міжнародне значення;
- поліомієліт вражає, в основному, дітей у віці до 5 років;
- у одному з 200 випадків інфікування розвивається необоротний параліч (зазвичай ніг). 5-10% з числа паралізованих людей вмирають із-за паралічу дихальних м'язів;   
- з 1988 року число випадків захворювання на  поліомієліт в світі зменшилося більш ніж на 99%: з 350 тис. випадків до 37 випадків, зареєстрованих в 2016 році;
- більше 16 мільйонів людей було врятовано від паралічу в результаті глобальних зусиль по ліквідації цієї хвороби;
- до тих пір, поки в світі залишається хоч одна інфікована дитина, ризику зараження поліомієлітом піддаються діти у всіх країнах.
         Епідемічна ситуація з поліомієліту в світі та в Україні
    Більшість регіонів в світі сертифіковані ВООЗ, як вільні від поліомієліту. Але ендемічна передача вірусу поліомієліту продовжується в Афганістані, Нігерії, Пакистані. Крім того, 16 країн, в т.ч.Україна, знаходяться в переліку країн, де зберігається ризик повернення вірусу поліомієліту: Камерун, Центрально-Африканська Республіка, Чад, Конго, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія, Ірак, Кенія, Ліберія, М’янма, Нігер, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Південний Судан, Сирійська Арабська Республіка. Тому,  при перетинанні державного кордону громадянами цих країн, є постійний ризик занесення випадків поліомієліту на територію України.
   За повідомленням  сайта Глобальної ініціативи з ліквідації поліо, в Сирії в червні 2017 року, вперше з 2014 року, зафіксовано спалах поліомієліту.
  Україна та зазначені країни залишаються під загрозою повернення поліомієліту через низькій рівень вакцинації та недоліки в епіднагляді. Для того, щоб гарантувати, що кожна країна залишається вільною від поліомієліту, необхідно дійти з поліовакциною до кожної дитини та зміцнити епіднагляд за інфекційними хворобами. Нагадаємо, в 2015-2016 рр. в Україні тривала боротьба зі спалахом поліомієліту. Завдяки тритуровій кампанії імунізації, яка охопила дітей віком від 2 місяців до 2-х років, циркуляцію поліовірусу було припинено.
Збудник поліомієліту, що необхідно знати.
   Поліовірус досить стійкий в умовах зовнішнього середовища: у молоці при температурі 18-200 залишається життєздатним протягом місяця; у воді виживає до 118 днів; у фекаліях виживає 3-4 місяці. Має високу стійкість до низьких температур, витримує заморожування. Має стійкість до відомих антибіотиків, хіміопрепаратів, витримує дію 700 спирту. Кип’ятіння вбиває вірус миттєво,  він гине під впливом ультрафіолетових променів.
    Вірус у виділеннях з носоглотки хворого після зараження  з’являється через 36 годин, у випорожненнях – через 72 години й продовжує виявлятися в носоглотці протягом 1 тижня, а у випорожненнях – до 2-х місяців.
    Хворі особливо небезпечні в останні дні інкубації (період від моменту потрапляння вірусу до початку клінічних проявів) та в перші дні хвороби.
Механізм передачі поліомієліту.
    Джерело інфекції – тільки людина: хвора чи носій. До здорової людини збудник потрапляє через рот з часточками випорожнень хворого. Це -  фекально-
оральний (провідний) механізм передачі. Може реалізовуватись і крапельний (аерогенний) механізм.
   Шляхи передачі поліомієліту – харчовий (з інфікованими харчовими продуктами, в т.ч. овочами, фруктами), водний  (через воду джерел водопостачання з фекальним забрудненням; через воду відкритих водойм, що використовують для купання в теплу пору року), контактно-побутовий(через інфіковані предмети побуту, руки). Механічним переносником збудника можуть бути мухи. Спалахам поліомієліту також може сприяти міграція населення (масові виїзди в місця відпочинку, переміщення  мігрантів, біженців з  країн, де є високий ризик виникнення поліомієліту).
   Сезонність захворювання – літньо-осіння пора року
Поліомієліт і його симптоми.
   Інкубаційний період поліомієліту (час від інфікування до перших проявів хвороби) становить 3-35 днів. Реєструються не паралітичні та паралітичні форми поліомієліту. Першими симптомами захворювання є лихоманка, втома, головний біль, кашель, риніт, диспепсичні прояви (нудота, блювота, тощо), ригідність шиї і біль в кінцівках.
   Профілактика. Найбільш надійний метод профілактики поліомієліту -  своєчасна  вакцинація, яка дає довічний імунітет. Імунізація проводиться відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні.
   Інші заходи профілактики:
- ретельне миття рук перед їжею, після відвідування туалету;
- миття овочів та фруктів перед вживанням;
- вживання тільки доброякісної питної води;
- вживання молока в кип'яченому (пастеризованому) вигляді;
- відмова від купання в забруднених водоймах; 
- боротьба з мухами і захист від  них продуктів харчування;
- обмеження відвідування країн – ендемічних по поліомієліту (Нігерія, Афганістан, Пакистан);
- уникнення контакту з особами, що перебували в цих країнах та мають клінічні  прояви захворювання (ГРЗ, гострої кишкової інфекції, тощо);
- проведення обов’язкової вакцинації особам, що планують тривалий час перебувати на території країн, у яких існує ризик виникнення випадків поліомієліту, однією дозою вакцини не менш ніж за 4 тижні до здійснення міжнародних поїздок. 
Буське районне лабораторне відділення 
Бродівського міжрайонного відділу ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

0 коментарі:

Дописати коментар

МИ У FACEBOOK

© 2017. На платформі Blogger.

РОБОТА

РОБОТА

ВАКАНСІЇ

ВАКАНСІЇ

КОНЦЕРТ

КОНЦЕРТ

ПОПУЛЯРНІ ПУБЛІКАЦІЇ

ПАРТНЕР