неділю, 18 лютого 2018 р.

На Львівщині аграрії стали фігурантами надуманих кримінальних справ про нібито самозахоплення земель. Коли працівники обласного управління захисту економіки почали збирати по сільрадах відомості про ділянки, які обробляють сільськогосподарські підприємства, спочатку це ні в кого не викликало підозри: на те й існує це управління, щоб з-поміж іншого наглядати за порядком у справі використання ріллі. Аж потім з’ясувалося, що тут працює інший інтерес, вельми далекий від державного, - йдеться у матеріалі «Свідок небеса: суд творить чудеса» на сайті Урядового порталу.

  Найперше правоохоронців цікавили оброблювані ділянки на землях запасу й ті, що належали померлим власникам паїв. Обробіток таких ділянок сільгосппідприємствами пов’язаний із численними юридичними заковиками, зумовленими прогалинами у правовому полі.

Порушувати  не можна, не порушувати — теж
  Уявімо життєву ситуацію: аграрій цілком законно на підставі укладених договорів орендував певну кількість паїв і обробляв їх. Власник одного з цих паїв помер. Його спадкоємець не встиг переоформити пай у свою власність: або його вчасно не повідомили про спадщину, або у нього нема коштів на юридичні процедури (бо ж вони аж ніяк не безплатні, особливо останнім часом). А ця ділянка розташована посеред поля — то веліти механізаторам акуратно її об’їжджати?
   А якщо на момент смерті власника паю його ділянку вже було засіяно, то не збирати з неї врожаю? Варто додати те, що скаже вам будь-який хлібороб: земля не може лишатися без обробітку, інакше протягом років вона поросте бур’янами, потім чагарниками, зрештою деревами, і тоді повернення її в сільськогосподарське виробництво потребуватиме таких витрат, на які не кожен наважиться.
   Щодо земель запасу теж цікаво: нині їх можна здавати в оренду лише через аукціон, який проводить Держгеокадастр. Але щоб виставити ділянку на аукціон, на неї спочатку треба виготовити всю необхідну землевпорядну документацію, отримати кадастровий номер тощо. І займатися цим має вже не зазначена установа, а сільські ради, і не за державні гроші, а власним коштом. А ці кошти в них є? Навпаки, на поточні витрати не вистачає.
   Тому багато сільрад, обходячи чинне положення, воліли здавати такі землі в оренду своїм рішенням. Коли ж прокуратура вказала їм на неприпустимість таких дій, стали чинити інакше: орендну плату, отриману від аграріїв за обробіток таких земель, за погодженням з податковими органами оформляли як надходження до бюджету, складаючи листи-розрахунки. 
   Як зауважує голова громадської спілки «Аграрії Львівщини» Юрій Одноріг, у перелічені способи на Львівщині обробляють ледь не половину земель. За його словами, такий обробіток здійснюють не зовсім за встановленим порядком, але і складу кримінального злочину тут нема. Та в обласному управлінні захисту економіки вважали інакше.

За закон з порушенням закону
   Що можна поставити у провину тим аграріям, що обробляють землі в описаний вище спосіб? Хіба неправильне оформлення документів чи самоуправство. У будь-якому разі це адміністративне правопорушення. Але на Львівщині проти сільгосппідприємств почали порушувати кримінальні справи за статтею набагато жорсткішою: самовільне захоплення земельних ділянок.
  Саме на таке обвинувачення наразилося одне з найбільших аграрних господарств Львівщини — приватне підприємство «Західний Буг» у с. Павлів Радехівського району. Проти нього відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 197-1 КК України («Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику»). Запросити представників підприємства на засідання Галицького районного суду м. Львова 6 грудня 2017 року не вважали за потрібне, тож за їхньої відсутності ухвалою слідчого судді Стрельбицького В.В. у присутності прокурора і без адвоката (як за Сталіна!) на землі, які обробляло підприємство у Сокальському та Буському районах Львівської  області, було накладено арешт.
  Особливо зауважимо: на всі землі, зокрема ті, що в ухвалі суду названо «пайовим фондом»: в усталеній юридичній практиці так називають внески членів інвестиційного товариства, але тут ідеться про інше, до земель такого терміна досі ще ніхто не застосовував. Цей неологізм у Галицькому суді винайшли невипадково. Бо ж якщо назвати те, про що йшлося, справжнім найменуванням — «паї громадян», одразу стане зрозумілою неправосудність судового рішення.  Як можна «повернути у власність держави» те, що вже має конкретних власників?
  Адже в цьому рішенні йдеться: «Існує обґрунтована підозра, що згадані земельні ділянки вибули із державної власності внаслідок вчинення кримінального правопорушення». Як це — вибули із державної власності, якщо вони там і не перебували, бо належать громадянам, з якими у встановленому порядку укладено договори оренди? Тепер ці землі, майже 70 га, заборонено обробляти, і власники паїв лишилися без орендної плати. Ще частина земель померлих громадян перебуває на стадії набуття правонаступниками права власності, підприємство навіть надавало їм у цьому допомогу, бо й само не прагнуло опинитися в подібній ситуації. Але не встигли…
  Крім того, під арешт потрапили 17,4 га «земель пайового фонду» на території Боложинівської та Тур’янської сільських рад, які не мають індивідуально визначеної ознаки, яка б дала змогу їх ідентифікувати — не вказано кадастрових номерів. Фактично слідчий отримав ексклюзивне право самостійно вирішувати, які ділянки на згаданій території заарештовувати.
  До речі, про слідчого: на виконання ухвали суду він мав би повідомити державного реєстратора про винесену судом ухвалу для внесення в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно відомостей про обтяження конкретної земельної ділянки арештом. Без цього арешт земельної ділянки не має правових наслідків. Але не повідомив. Виходить, слідчий не виконав рішення суду, яке сам ініціював. То навіщо це робиться?

Подано із скороченням.
   Довідка:  слідчий суддя Галицького районного суду Львова наклав арешт на майже 628 га земель запасу та земельних паїв померлих громадян у Львівській області, позбавивши ПП «Західний Буг» права на їх відчуження, розпорядження та використання. Про це стало відомо з ухвали суду від 17 жовтня.
   Арешт наклали в рамках кримінального провадження № 12017140000000726, яке 14 вересня цього року  зареєстрували в ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 197-1 ККУ (самовільне зайняття земельної ділянки).
  Арештували землю на території Буського та Сокальського районів області, оскільки поліція підозрює службових осіб ПП «Західний Буг» у самовільному використанні для сільськогосподарських потреб цих земель у 2016-2017 роках:
– 70,9547 га земельних паїв померлих громадян на території Боложинівської сільради (Буський район),
– 276,7554 га земельних паїв померлих громадян на території Турянської сільради (Буський район),
– 9,4088 га земельних паїв померлих громадян на території Красненської селищної ради (Буський район),
– 149,2 га земель запасу на території Карівської сільради (Сокальський район),
– 93,71 га земельних паїв померлих громадян та 27,9 га земель запасу на території Стенятинської сільради (Сокальський район).

  Власниками ПП «Західний Буг» є Юрій Гладун (30%), Оксана Друль (30%), Валерій Овчарук (30%) та Віталій Сікорський (10%).

0 коментарі:

Дописати коментар

МИ У FACEBOOK

АРХІВ

© 2019. На платформі Blogger.

ПОПУЛЯРНІ ПУБЛІКАЦІЇ