пʼятниця, 31 липня 2015 р.

ДО БУСЬКА ЗАВІТАВ НАШ ЗЕМЛЯК З ЕКЗОТИЧНИМИ ІНСТРУМЕНТАМИ

Екзотика у будь-якому вигляді завжди притягує, інтригує. Тож, саме такою є колекція екзотичних музичних інструментів нашого краянина Сашка Саримсакова, який продемонстрував їхнє застосування сьогодні у приміщенні Буського РНД. 

   Мандруючи світом, він привозить, як сувеніри, так дивовижні речі, які, при вмілому користуванні, породжують фантастичні звуки – мелодії. Останнє надбання колекціонера – австралійський інструмент діджеріду.
  В горнилі дивовижного інструмента клекотить відгомін незвичних країв, зазиваючи у незвідані мандри, викликаючи спектр емоцій та відчуттів.
  Ближче пізнати далекий світ зблизька пощастило працівникам галузі культури. Така зустріч з оригінальним краєзнавцем, який нині мешкає у Києві, не перша, але щоразу нова, пізнавальна та цікава.
  У колекції Олександра Саримсакова більше півсотні екзотичних інструментів. Багато із них імітують звуки природи та українські музичні інструменти, зокрема, трембіту, дримбу, церковні дзвони. 
   Бажаємо Олександру багато нових пригод, реалізації заповітних мрій та зустрічей з цікавими людьми...
Відділ культури і туризму Буської РДА

У БУСЬКУ ВІДНОВИТЬ РОБОТУ ВІЙСЬККОМАТ

Відповідне розпорядження про створення на Львівщині десяти районних військових комісаріатів до вже існуючих п'ятнадцяти підписав голова Львівської ОДА Олег Синютка. Серед них, йдеться і про Буський районний військовий комісаріат (м.Буськ). 

  Голова ОДА дав доручення головам райдержадміністрацій та мерам міст, на території яких будуть сформовані нові військові комісаріати, до 30 липня визначитися із приміщеннями для таких закладів. Сам процес реорганізації та створення нових військкоматів завершиться до кінця року.

АРХЕОЛОГІЧНІ СЕНСАЦІЇ У БУСЬКУ

Мале городище не перестає дивувати дослідників стародавнього Бужська. Вчора, 30 серпня 2015 року у культурному шарі ХІІ ст. знайшли унікальний артефакт – пряслице із кириличним графіті.

   Пряслиця – тягарці для веретена у вигляді кульок, дисків чи циліндрів – є досить поширеними знахідками під час розкопок давньоруських поселень. За час археологічних досліджень у Буську їх виявили ледь не сотню. Але пряслиця з написами – надзвичайна рідкість. У науковій літературі описано з півтора десятка екземплярів таких прясел. Серед найвідоміших – пряслиця із Вишгорода із написами «Невесточь» (Невістчин), «Иулиана» (Юліана), з Києва – «Потворин пряслен», Любеча – «Иванко создал тебе ю одина дщерь» (Іванко створив це для єдиної дочки) і «Степанида», Новгорода – «Мартиня», Старої Рязані – «Молодило». Багато написів досі не дешифровані або містять одиничні символи чи літери. На більшості пряслиць із графіті вказано назву жінки або дівчини, що ним володіла. 
  На Буському пряслиці чітко проглядають 3 літери: А Н Н, які можна логічно потрактувати, як жіноче ім’я АННА, яка й була його імовірною власницею. Окрім напису, у нижній частині прясла розміщено орнамент у вигляді вдавлених цяток загальною кількістю 12 (можливий збіг або аналогія до 12 місяців). Не приховують радості керівник експедиції Петро Довгань, його дружина Наталя Стеблій та голова товариства «Бужани» Зеновій Павлик, які вчора працювали на розкопі і стали першовідкривачами артефакту. Не кожному досліднику землі трапляється за кар’єру така знахідка.
     До речі,  вчорашня
 знахідка – це не єдиний палеографічний артефакт з території літописного Бужська. У сезоні 2008 року археологи виявили кістяний валик, розділений на 4 сегменти, на одному з яких були вирізані 2 кириличні літри: НИ, що могли бути початковими літерами чоловічого антропоніма (Никодим? Никола?). Точної атрибуції предмета також немає (амулет або шахова фігура). Під час розкопок часто трапляються і обламані кістяні писачки, які використовували з навчальною метою для нанесення написів на вощені дощини. Усе це свідчить про високий рівень соціальної інфраструктури у Буську ХІІ-ХІІІ ст. та освіченість населення міста. 
Іван ЦІХОЦЬКИЙ,
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри української мови ЛНУ ім.Івана Франка

четвер, 30 липня 2015 р.

У БУСЬКУ ВІДБУВСЯ ШОСТИЙ ФОРУМ КРАЄЗНАВЦІВ-ЛІТОПИСЦІВ БУЩИНИ

Сьогодні у приміщенні Буського РНД з нагоди відзначення 150-річного ювілею митрополита Андрея Шептицького відбувся VI форум краєзнавців-літописців  Бущини під назвою «Духовні будівничі української нації». Ведучими форуму стали Галина Гораль і Оксана Стецик.

  Участь у форумі взяли керуючий справами Буської райради Богдан Глова, заступник голови РДА Наталія Сервило, керівник відділу культури і туризму РДА Людмила Ціхоцька, члени товариства «Бужани», священослужителі, освітяни, працівники культури, представники ЗМІ та громадкість району.
   На форум завітали внук отця Романа Чайковського Дмитро, директор Львівської обласної наукової універсальної бібліотеки, історик Іван Сварник та інші гості. 
  З привітальним словом до присутніх звернулась заступник голови Буської РДА Наталія Сервило (слухати виступ).
  150-річчя з дня народження митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького вперше відзначається на державному рівні. Це свідчить про те, що Україна потрохи позбувається радянських штампів про митрополита Шептицького, пов’язаних з незнанням його спадщини. Андрей Шептицький у різний час опікувався не лише Галичиною, але й усією Україною.
   Головний спеціаліст відділу культури та туризму Ігор Стефанюк розповів докладну біографію митрополита А.Шептицького та про значення його спадщини.
  Львівський історик Іван Сварник – один із тих, хто відстоював будівництво і відкриття пам’ятника А.Шептицького у Львові. Пан Скарник завітав на форум вже вдруге, де розповів про цікаві архівні матеріали про митрополита (слухати виступ).
   До 150-річного ювілею митрополита бібліотеки Буської ЦБС провели організацію книжкових експозицій та зайнялися пошуком цікавих матеріалів про його діяльність, зокрема, на теренах нашого району. Про своє дослідження присутніх ознайомила заввідділом бібліотеки с.Ракобовти Марія Смолінська, яка розповіла про візит А. Шептицького у села Купче та Ракобовти. 

   Цікаво й те, що в Олеській церкві Успення Пресвятої Богородиці знаходиться ікона Матері Божої, коронована Андреєм Шептицьким. До неї  побожні парафіяни приходять за зціленням. Обряд коронації описано в книзі о.Володимира Кепича «Олеська парохія». 
  Директор Соколівської школи Михайло Ксьондзик розповів про сподвижника українського відродження – отця В.Кальбу, який, як свідчать архівні документи, вів переписку з митрополитом А.Шептицьким.
Фото Мирослава ТИМЧИШИНА
    Про свого діда Романа Чайковського, який у 20 роках ХХ століття входив до числа досить відомих поетів Західної України, розповів його внук Дмитро. «Дід посвятив себе служінню Богу і людям. Довший час перебував на засланні, але до кінця своїх днів не зрадив батьківської віри».
    На завершення форуму виступив депутат райради Богдан Глова, який подякував присутнім за участь та висловив думку, якби на сході нашої країни проводилися подібні форуми тоді, можливо, ніколи не було б там сепаратизму і війни (слухати виступ).
   Нагадаємо, що з 2010 року в районі проводяться регіональні форуми краєзнавців-літописців.
І–й форум (2010  рік) «Буськ: історико-краєзнавчі нариси, розвідки» був  присвячений   історії м.Буськ з найдавніших часів, історії сіл  району, видатним землякам та діяльності  товариства «Бужани».
ІІ-й  форум (2011 рік) «Буськ: минуле та сучасне». Присвячений  600–річчю  з часу  надання Буську Магдебурзького права, 470–річчю Буській папірні  та археологічним  розкопкам на теренах Буська.
ІІІ–й форум (2012 рік)  «Буськ у  вирі століть», приурочений  915–ій  річниці  І–ої літописної згадки  про місто.  На  форумі розглядалися  питання освіти наших краян, духовне відродження краю, культурно-мистецька палітра.
ІV–й форум (2013 рік) «Бущина: героїчні  сторінки історії»,  присвячений  національно-визвольним  змаганням початку  ХХ століття та його героїчним  постатям, зокрема, Євгену Петрушевичу.   
V-й форум (2014 рік) «Отчий краю, про тебе розповідь моя». Зустріч  була присвячена темі краєзнавчих розвідок різного часу  у  медійних виданнях. 
Роман МАТВІЮК,
знімки автора і Мирослава ТИМЧИШИНА

ЕНЕРГЕТИКИ ПОПЕРЕДЖАЮТЬ ПРО ПЛАНОВІ ВІДКЛЮЧЕННЯ

Населений пункт
Назва вулиць
Дата
Час
с.Чішки

03.08.2015
10.00-12.00
смт.Красне:
вул.Залізнична,
Франка,с.р.,гуртів.,
Привокзальна, КХП.
частково
03.08.2015
10.00-15.00
с.Теребежі
частково
06.08.2015
09.00-13.00
с.Циків
частково
06.08.2015
13.00-17.00
с.Ріпнів
частково село,лікарня
06.08.2015
09.00-12.00
с.Н.Милятин
частково центр,ощадкаса
06.08.2015
12.00-14.00
с.Ст.Милятин
частково
06.08.2015
14.00-17.00
с.Утішків
Переставки
06.08.2015
09.00-16.30
с.Заводське
частково
07.08.2015
09.00-12.00
с.Русилів

07.08.2015
9.00-15.00
м.Буськ, вул.Шашкевича
частково
07.08.2015
09.00-12.00
м.Буськ, вул.Шашкевича
частково
07.08.2015
12.00-17.00
с.Топорів(х.Баші), центр
частково
10.08.2015
09.00-16.00
с.Полтва
частково центр,ощадкаса
10.08.2015
09.-13.00
с.Полтва
частково,Соснина
10.08.2015
13.00-17.00
с.Журатин,с.Острів,смт Красне,вул Золотий лан

10.08.2015
09.00-17.00
м.Буськ, вул.Шкільна,Буського братства

11.08.2015
09.00-17.00

середа, 29 липня 2015 р.

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ У ЛЬВОВІ ВІДКРИВ ПАМ'ЯТНИК ШЕПТИЦЬКОМУ

На честь 150-річчя з дня народження Шептицького у Львові відкрили пам’ятник митрополиту. 

   На захід завітали священослужителі, представники влади та громади. Разом із своєю дружиною Мариною до урочистостей долучився Президент України Петро Порошенко. Безпеку у місті контролюють більше тисячі правоохоронців та працівників СБУ. Біля площі чергують карети швидкої допомоги.
    Президент заявив на площі святого Юра, що «найкращий пам’ятник Владиці – сама незалежна Україна, яка крокує до родини європейських народів».
   Пророчо і актуально звучать сьогодні слова митрополита Андрея з далекого 1941 року: „Усі, хто почуваються українцями і хотять працювати для добра України, нехай забудуть про які-небудь партійні роздори, нехай працюють в єдності і згоді над відбудовою так дуже знищеного … нашого економічного, просвітного і культурного життя. Тоді … на підвалинах солідарності і усильної праці всіх українців повстане соборна Україна не тільки як велике слово і ідея, але як живий, життєздатний, здоровий, могутній, державний організм, побудований жертвою життя одних, а муравельною працею, залізними зусиллями і трудами других”[7, с. 12 ].
   Андрей Шептицький – це надзвичайно чітке бачення того, якою має бути держава Україна, як її треба будувати і які підводні камені траплятимуться на цьому шляху. Він не сумнівався, що Боже Провидіння дасть українському народові виконати його природне право – «вибрати собі й установити форму управи своєї Рідної Хати», але закликав до мудрості, моральності й інтелектуальної глибини у справі реалізації цього права. Тому доля Рідної Хати у наших із вами руках. Адже моральний обов’язок індивіда, на думку А.Шептицького, виконувати природний закон і бути клітинкою національного організму.
Інна ГОНЧАРУК
Фото з сайту www.president.gov.ua

ДО ПРОКУРОРА – У РАДЕХІВ!

Радехівська місцева прокуратура об'єднає в собі Буський, Радехівський, Бродівський та Кам’янка-Бузький райони.

   Вступив в дію Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень. Згідно з додатком до Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII в редакції Закону від 2 липня 2015 р. №578-VIII, в газеті «Голос України» надруковано перелік і територіальну юрисдикцію місцевих та військових прокуратур. У Львівській області – Радехівська місцева прокуратура (Радехівський, Буський, Бродівський та Кам’янка-Бузький райони).
     Як уже повідомляв прокурор Буського району Володимир Рекшинський, у зв'язку з цією реформою скорочуються працівники прокуратури, не буде на місці ні прокурора, ні заступника, лише декілька працівників, які будуть виконувати свої обов'язки. Для району – це унеможливить спілкування будь-яких громадян та здійснення особистого прийому.
   Нагадаємо, що у березні цього року на позачерговій сесії райради депутати прийняли звернення до голови Верховної Ради України, Президента України, Прем’єр-міністра України, Генерального Прокурора України з проханням зберегти статус прокурора Буського району, внісши відповідні зміни у зазначений додаток до Закону України «Про прокуратуру».
Інна ГОНЧАРУК

вівторок, 28 липня 2015 р.

ПЕТРО МОРОЗ: «ОСНОВНА МОЯ МЕТА – ЦЕ БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ»

Маємо нового голову Буської РДА. Людина в районі не нова, всім досі добре знана як колишній керівник райвідділу міліції.

  Петро Степанович Мороз – уродженець села Бортків Золочівського району. До призначення на посаду голови Буської районної державної адміністрації перебував на пенсії, в політиці ніколи ще не працював. Плюс це чи мінус – покаже час і його реальні справи. 
  Нещодавно журналіст «Буського порталу» поговорив з новим головою РДА про його призначення, перші кроки на керівній посаді, суспільно-політичну ситуацію тощо.
- Розпочнемо нашу розмову з того, що на посаду голови Буської РДА розглядалося кілька претендентів, однак Ваша кандидатура перемогла. Розкрийте інтригу, хто Вас запропонував на цю посаду?
-       На цю посаду не йдуть з центру зайнятості, ні з газетного оголошення. Вніс пропозицію Президенту України голова Львівської ОДА.

-         А хто голові ОДА запропонував?
-    Напевно люди, які мене знають. Ви ж на порталі висвітлювали різні прізвища. Якщо щось незрозуміло, то на всі питання може відповісти Глова, який знає усе. Ви знаєте про мене більше, ніж я сам. Є речі, які я навіть не знав до моменту їх висвітлення у районній газеті та на медіа-порталі.

-  Кілька років тому Ви були керівником райвідділу міліції, згодом вийшли на пенсію, чому прийшли у політику?
-         Я був керівником 15 років. Тому вважаю, що прийшовши у політику, я зможу багато чого зробити. Я не людина яка бігає з лозунгами, я привик працювати і робити конкретні речі.

-         До моменту Вашого обрання чимало політичних і громадських організацій висловлювалися проти Вашого призначення. Чому, на Вашу думку, був зумовлений такий протест? Чи вдалося Вам з ними порозумітися?
-        Скажу, що вони просто були необізнані у ситуації, а ЗМІ подали їм неправильну інформацію. І вони пішли десь у напрямку цієї інформації. Гадаю, якщо частково ще не порозумілися, то порозуміються дуже швидко. Людям потрібно казати правду в очі і вони зрозуміють, що це брехня, яка подана на мене.

-  Я так розумію, Ви мали розмову з активістами і дійшли якогось спільного консенсусу?
-         Звичайно! Я прийшов сюди не щось ділити чи придбати, бо це не моє. Тут все поділено без мене.

-         Ви брали участь у подіях на Майдані?
-     Я ж відповів Глові, а на порталі це не написали. Я при всій громаді, яка сиділа у залі сказав: «Хіба що москаль не брав участь у Революції Гідності».

-         Тобто Ви брали участь у Революції?
-   Я ще раз повторюю: «Хіба що москаль не брав участь у Революції Гідності». Є різні види допомоги і кожен долучився по-своєму.

-         Щодо громадських активістів Ви з ними порозумілися?
-         Люди мене зрозуміли і повірили мені. Їх просто неправильно повели і дезінформували.

-         Чим для Вас є Небесна Сотня?
-         Так само як для Вас – святе! Ті люди, які поклали життя – це герої. Для мене важливо, ще й ті, які брали участь у Великій Вітчизняній війні. У мене дід там загинув, другий дід воював. Мій батько з 10 років виріс напівсиротою.

-          Одними із вимог Євромайдану є подолання корупції та люстрація влади. Як збираєтеся боротися з цими суспільними паразитами у Буському районі?
-         Одна з причин, чого я сюди прийшов – це питання №1 Президента – корупція. Я – людина Президента, тому маю виконувати його завдання. Зараз моя основна мета – це боротьба з корупцією. Я маю достатньо інформації про те, хто і як вирішує і скільки коштує підпис чиновника. Я володію такою інформацією на рівні телефонних дзвінків та анонімності. Подолаємо корупцію – далі буде ліпше.

-      Перш ніж подолати корупцію потрібно провести люстрацію влади, чи не так?
-         А хто нині є при владі не люстрований? Як гадаєте, мене на високу посаду без перевірки допустили б до доступу до державної таємниці? Я пройшов люстрацію. Тому з вами у цьому кріслі спілкуюсь.

-         Я помітив, що на дверях першого заступника М.Чучмана вже немає таблички...
-   Згідно Закону з призначенням голови РДА попередні заступники звільняються. Я задовольнив їх прохання. Наразі по трудовому законодавству вони відпрацьовують робочі дні.

-         Чи формуєте свою команду однодумців?
-         Так.

-         Ви є членом якоїсь політичної партії?
-         Партії «Солідарність».

-         Я так розумію, Ви з партією будете йти на місцеві вибори?
-         Будемо сформовувати партію і вести її до районної ради.

-         Хто ці люди з якими Ви підете в команді?
-         Це – відповідальні, чесні, добросовісні, яких знають люди, які не заплямовані та не перебувають в бізнесових структурах сімейного типу, як це було за попередньої влади. Будуть люди, які чесно заробляють на життя.

-        Що Ви найперше зробили як увійшли в свій робочий кабінет?
-         Я перехрестився і сказав: «Господи, допоможи!».

-         Які проблеми збираєтеся вирішувати насамперед?
-        Проблем у районі чимало. Треба починати з нагальних проблем – це дороги, водоймища, потреба робочих місць. Є частина людей які працюють з конвертами – не заробляючи трудового стажу, не поповнюючи бюджету.

-         Кого візьмете у заступники, щоб вирішувати ці проблеми?
-         Будемо вирішувати з усіма, хто буде працювати на відданість і єднання.

-   Можливо Вашими заступниками стануть майданівці і учасники АТО?  
-     Коли мав зустріч з громадськими організаціями, я їм запропонував надати свої пропозиції.

-        Вони кандидатури Вам подали. Хто це?

-         У перший день мені запропонували  Степана Рака, Андрія Лащука та Михайла Кадиляка. Степан Рак у телефонній розмові відмовився, бо служить в АТО. Пан Андрій коли порівняв свою зарплату в банку із зарплатою в райдержадміністрації, то подякував за пропозицію. Наразі інші кандидатури ще розглядаються. Я готовий з усіма співпрацювати.
Розмовляв Роман МАТВІЮК
Фото автора