вівторок, 24 квітня 2018 р.

Кліщі вже давно не пов’язані лише з лісами і чатують на нас практично всюди - у парках і садах, на газонах і подвір'ях великих і малих міст, на дачних ділянках, в природних ландшафтах, наметових містечках, відпочинкових комплексах.  

   За 2017 рік у Буському районі  зареєстровані  7 випадків захворювання на хворобу Лайма  (інт.пок. на 100 тис.нас. 15,05) проти 2-х випадків  за аналогічний період 2016 року (інт.пок. на 100 тис.нас. 4,3), спостерігається підвищення захворюваності на 5 випадків. У поточному 2018 році захворюваність не реєструвалась.
   Щорічно кількість людей, що зазнали  нападу кліщів, збільшується:  за 2017 рік у районі  із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я  звернулося 53 осіб, за аналогічний період 2016 року – 13, що на 40 випадків більше.   
Кліщі прокидаються і виходять на «полювання» разом з пробудженням природи – у березні і йдуть на зимівлю у жовтні-листопаді. Тому не слід забувати про них аж до глибокої осені! Кліщі – істоти малоприємні ще й тому, що у раціоні їх харчування впродовж всього життя – виключно кров, у тому числі й людська.
На території України іксодові кліщі – переносники збудників найбільш небезпечних і поширених у всіх регіонах країни захворювань: кліщового вірусного енцефаліту, іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма), туляремії, гранулоцитарного анаплазмозу людини, марсельської лихоманки та гарячки Ку.
   Специфічна профілактика – вакцинація, застосовується лише при кліщовому вірусному енцефаліті. Попередження решти «кліщових» інфекцій базується, в основному, на неспецифічній профілактиці, оскільки вакцини проти них відсутні або недостатньо ефективні.
   Одним із шляхів неспецифічної профілактики є індивідуальний захист людей від укусів кліщів. Успіх залежить від дотримання простих правил поведінки у місцях їх перебування.
   Отже... Кліщі, шукаючи зручне місце нападу, піднімаються на рослини (на висоту 0,5-1,5 м максимально), невисокі гілки дерев та кущів і чіпляються за тварин і людей, які проходять повз. Тому всі розповіді про кліщів, що «падають» або «стрибають» на людину з дерев, – неправдиві. Запах живої істоти кліщі можуть відчути з відстані 10 метрів. Їх набагато більше (в 10-15 разів) на узбіччях лісу, стежках, ніж в гущавині лісу. Небезпека нападу кліща існує не тільки у природних ландшафтах. Дорослі кліщі, личинки і німфи можуть попасти в житло людини з квітами, дровами, з домашніми тваринами і присмоктатись до людини через декілька днів після перебування у лісі (парку, тощо). Підступність кліщів полягає в тому, що вони присмоктуються до тіла людини непомітно і безболісно, внаслідок чого кліщів виявляють на наступний день після присмоктування, але зазвичай - пізніше.  На тілі людини кліщі частіше присмоктуються до шкіри волосистої частини потилиці, шиї, у пахових ділянках, у ділянці пупка, під лопатками і за ходом хребта, де одяг не дуже щільно прилягає до поверхні тіла. Присмоктування відбувається непомітно за рахунок вприскування кліщем знеболюючих речовин. Відчуття свербіжу на місці укусу виникає лише через 6-12 годин. 
    Варто пам’ятати, що домашні улюбленці (собаки, коти) теж є об’єктом нападу кліщів. Ці тварини можуть не тільки принести кровососів на собі в дім, а й захворіти на ті ж інфекційні захворювання, що й люди (бореліоз, анаплазмоз, бабезіоз). Тому після прогулянок з домашніми тваринами слід ретельно оглядати їх на предмет виявлення кліщів, а краще – застосовувати спеціальні репеленти (регулярно обробляти тварин перевіреними ефективними засобами від кліщів та бліх).
    Застерегти себе і близьких від нападу кліщів  можна. Для цього дотримуйтесь таких правил:
1. Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани, і обов'язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів.
2. На відкриті частини тіла нанесіть репелент (продаються у великій кількості в торгових мережах), що відлякує кліщів.
3. Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів. 
4. Ходіть на сонячному боці посередині стежин.
    Якщо присмоктування кліща все ж відбулось - не лякайтесь, Вашу безпеку гарантує грамотне видалення кліща. Краще зробити це у кабінеті медичного закладу.
    За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з наступних методів:
- кліща захоплюють пінцетом  якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розкачуючи, або вивертаючи  навколо осі тіла кліща легкими рухами;
- міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують із шкіри;
- ефективний і досить простий метод, особливо у польових умовах, полягає у застосуванні пластикового посуду: у склянці або у пляшці роблять кутовий виріз, який підводять під основу кліща, що присмоктався, після чого кліщ легко видаляється.
- на ринку України з’явились пристрої, що дозволяють  швидко, легко і безболісно видаляти кліща, що присмоктався. Tick Twister (Тик Твистер) - спеціальний пристрій для видалення кліщів із шкіри тварини або людини, рекомендований для самостійного видалення кліщів.
     Пам’ятайте, різкий відрив кліща багаторазово підсилює ризик зараження.
    Після видалення кліща місце укусу продезінфікувати (70% спиртом, 5% йодом, спиртвмісними речовинами), а руки вимити з милом. Якщо на шкірі залишилась чорна цятка (при відриві головки або хоботка кліща), обробити її 5% розчином йоду і залишити до природної елімінації, або звернутись до хірурга для видалення. Інформація про місце, час і дату укусу і про те скільки кліщ міг перебувати на шкірі, є важливою для оцінки ризику зараження. Чим він менший, тим менша вірогідність захворювання. Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутись до лікаря-інфекціоніста. 
     Кліща намагайтесь видалити живим і передати в лабораторію для визначення зараженості.
   Дослідження кліщів та діагностику хвороби Лайма здійснює лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Львів, вул.Круп’ярська,27, тел. 276 85 92.
Буське районне лабораторне відділення
Бродівського МРВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

0 коментарі:

Дописати коментар

МИ У FACEBOOK

АРХІВ

© 2019. На платформі Blogger.

ПОПУЛЯРНІ ПУБЛІКАЦІЇ