четвер, 31 березня 2016 р.

 Щороку з настанням весни у лісівників починається гаряча пора посадки лісу. Вже протягом 10 років лісівники Бущини проводять всеукраїнську акцію «Майбутнє лісу – в твоїх руках». Відтак, з ініціативи керівництва ДП «Буський лісгосп» в Соколянському лісництві лісівники Бущини спільно з представниками райдержадміністрації та райради долучились у посадці лісу, адже відтворення лісових насаджень, створення нових лісів, як кажуть, свята справа, що працює на майбутнє краю, держави!

  Перед початком роботи зі вступним словом до учасників акції звернувся лісничий Буського лісгоспу Ігор Мякуш, який розповів, що ця акція, за ініціативи Державного комітету лісового господарства України, стала гарною традицією весняного спілкування лісівників з громадськістю. Люди отримують додаткову можливість ознайомитися з особливостями ведення лісового господарства та особисто долучитися до приємного процесу садіння дерев. Лісівники з неабияким завзяттям організовують та проводять заходи з посадки лісу, озеленення та благоустрою, упорядкування парків, скверів та інше.
   Після того, директор ДП «Буський лісгосп» Роман Дудич, безпосередньо на ділянці, провів інструктаж, на яку глибину і відстань один від одного садити саджанці. І от, досвідчені лісники та держслужбовці району з метою відновлення лісового фонду на майже 3-гектарній ділянці за новою технологічною схемою дружньо взялися за плідну роботу. 
   Висаджувати маленькі сосонки взялись керівники району Петро Мороз та Богдан Глова, депутати районної ради Василь Кашуба та Михайло Постолюк, працівники районного центру зайнятості разом зі своїм керівником Степаном Миляновським, місцеві журналісти.  Поряд з ними нові ліси створювали й небайдужі до зелених насаджень мешканці нашого краю.
   Усі, хто взяв участь в лісонасадженні, того дня не лише добре попрацювали, а й збагатилися новими знаннями, які стануть у нагоді кожному шанувальнику природи. Лісничі впевнені, що нові насадження приймуться і добре ростимуть. Тож, без сумніву, молодий ліс через кілька років зустрічатиме відвідувачів приємним запахом сосни.
   На завершення, лісничі висловили вдячність учасникам акції. В свою чергу, керівники району Петро Мороз та Богдан Глова теж подякували організаторам акції за гостинність та запевнили, що держслужбовці Бущини завжди раді долучатися до такої чудової справи.
   Крім головного заходу акції – посадки дерев, в рамках акції проводиться широка роз’яснювальна робота серед молоді щодо важливості збереження та примноження зеленого багатства нашого краю. 
  Турбота про майбутній ліс – це турбота про наше з вами майбутнє.
Роман МАТВІЮК, фото автора 
На фото: учасники акції висаджують сосонки на ділянці, що відведена під молодий ліс.
 Учні Новомилятинської ЗОШ І-ІІІ ступенів пройшлися шляхами пам’яті своїх героїв-земляків, включившись у пошуково-дослідницьку експедицію «Герої не вмирають». Автор дослідницької роботи «Небесна Сотня. Історія Ольги Бурої» – восьмикласниця Ірина Боднарчук (керівник – педагог Ольга Боднарчук).

 Скільки зустрічей, скільки перегорнуто сторінок сімейного фотоальбома, скільки теплих слів односельчан Ріпнова і Журатина, сказаних про неї з болем душі!
   Крок за кроком учениця окреслює, збираючи золоті розсипи спогадів, основні етапи життя тендітної, молодої надбужанки, яка за покликом серця ступила на Майдан, вважаючи обов’язком бути серед тих, хто підняв голос на увесь світ за гідне для українців життя, яке вона любила над усе, йдучи дорогою до Бога і Божої правди. Вона була першою в рядах героїв Небесної Сотні і єдиною жінкою у сотні самооборони. Зігрівала усіх  теплом відданості, щирості, привітністю й горнятком теплого чаю, свято вірячи в перемогу добра.
   Ользі Бурій 22 липня цього року виповнилося б всього 30 років, а нерозквітле молоде життя закінчилося два роки тому.  Посмертно Ользі Бурій «за громадянську мужність, патріотизм, самовіддане служіння українському народу під час Революціїї гідності  посмертно присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». Вона стала й Почесним громадянином Буського району. А патріарх УПЦ КП Філарет нагородив її почесною медаллю «За жертовність і любов до України».
    Світла пам’ять жива про неї саму  та її подвиг. Герої не вмирають, слугуючи прикладом для поколінь, бо ж немає нічого святішого, як віддати життя «за други своя»! І свідчення цьому – прониклива замальовка про Ольгу Буру сільської учениці Ірини Боднарчук. 
                                                                                Алла  АНДРЄЄВА, журналіст
 Відповідне розпорядження №63 від 30 березня 2016 року «Про призупинення опалювального сезону 2015/2016 року» підписав голова районної державної адміністрації Петро Мороз.

Даним документом, у зв’язку з підвищенням середньодобової температури зовнішнього повітря, тимчасово призупинено опалювальний сезон 2015/2016 років для всіх категорій споживачів з 31 березня 2016 року.

середа, 30 березня 2016 р.

Вчора, 29 березня за ініціативи Буського районного центру зайнятості відбулося засідання спеціальної комісії для вжиття заходів щодо запобігання різкому зростанню безробіття під час масового вивільнення працівників.

    На порядку денному комісії розглядалося питання подання Буською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області у центр зайнятості звітності інформації про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, згідно з якою 62 працівники інспекції 8 лютого поточного року попереджені про вивільнення.  Про це повідомила Надія Боднар, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Буського РЦЗ.
   Ситуацію, що склалася в установі, а також подальшу долю 62 членів колективу окреслив виконуючий обов’язки начальника податкової інспекції Анатолій Сисюк.
   Він поінформував присутніх, що реально під звільнення підпадає 16 осіб, але  оскільки структура об’єднує два райони  – Буський і Бродівський, то скорочення відбудеться в кількості 6 і 10 працівників відповідно.
Уже більше десяти років на Львівщині продовжують облаштовувати лелечі домівки «євроремонтом». І щороку їх кількість збільшується. 

  За період з жовтня 2015 року по 18 березня 2016 року до повернення лелек на території Буського району встановили 10 платформ під лелечі гнізда – євроквартири для лелек. Про лелечий край дбають по-особливому, адже на гербі міста, на синьому тлі, зображено лелеку. Це своєрідний символ краю.
   Як відзначає начальник Буського РЕМу Микола Адамик, 10 гнізд на металевій основі працівники власними силами встановили у селах Соколя (3 шт.), Чаниж (2 шт.), Топорів (1 шт.), Острів (1шт.), Буськ (1 шт.), Заводське (1 шт.), Утішків (1 шт.).
  Надбужанський енергетик Ігор зізнається, що монтують залізну конструкцію близько чотирьох годин, у неї вкладають залишки старого гнізда, добудовують оселю мають самі лелеки (бузьки). Така практика від польських колег із встановлення платформ під лелечі гнізда вже добре прижилася на Львівщині і щороку їх кількість є рекордною.
   Рік за роком енергетики Буського РЕМу відстежують гнізда, що є в загрозливому стані й встановлюють для них основи-платформи. Переобладнуючи лелечі оселі, енергетики водночас захищають і птахів, і повітряні лінії електропередачі.
 19 березня надбужанці із нетерпінням зустріли прильоту лелек, сподіваючись, що цієї весни вони принесуть мир і без вагань заселять нові оселі.
Роман МАТВІЮК, фото автора

вівторок, 29 березня 2016 р.

Красиві і затишні альтанки з безкоштовним Wi-FI, що розміщені по вулиці Золочівській (біля магазину «Каштан») у смт.Красне минулого тижня голова Красненської селищної ради та представники Красненського комунального підприємства з трактором та з сокирою намагались їх демонтувати, посилаючись на рішення виконкому. Однак місцева громада стала на захист альтанок від демонтажу, бо впевнена, рішення прийнято незаконно і альтанки – не несуть загрозу життю людини, адже призначені для створення тіні і захисту від дощу, для відпочинку, трапези, бесід, читання і настільних ігор.

   Все розпочалось з того, що виконком селищної ради, до складу якого входять голова селищної ради Микола Чучман, секретар ради Ольга Мельник, настоятель храму св.Володимира Великого (УАПЦ) Юрій Толочний, лікар-хірург Буської ЦРЛ, мешканка селища Світлана Лаврін, директор Красненської ЗОШ I-IIIст. №1 Ірина Чиж та приватний підприємець Михайло Котула, на основі скарг кількох мешканців прилеглої території, скарги дирекції ЗОШ №1 та акту від 22.02.2016р. про обстеження озелененої території в смт.Красне по вул. Золочівській біля магазину «Каштан» (власник магазину Захаревич О.Є.), виконком селищної ради прийняв рішення, щоб приватний підприємець Захаревич Ольга Євгенівна прибрати самостійно встановлені три альтанки на прилеглій території, у випадку якщо у 10-денний термін підприємець не дотримується зобов’язання, селищна рада самостійно демонтує альтанки. Як стверджує підприємець, він немає відношення до альтанок, їх встановила самостійно громада селища за власні кошти.
    Варто відзначити, що серед кількох скарг є й від тих, хто безпосередньо проживає чи працює неподалік альтанок і входить у склад виконкому (Ольга Мельник, Ігор Скобилко, Ірина Чиж). Юристи вже наголошують на тому, що рішення є незаконним, оскільки багато зацікавлених осіб використали своє становище задля власної вигоди, більш того порушено Закон, адже про дату та час засідання виконкому не було оприлюднено на офіційному веб-сайті Красненської селищної ради. Фактично можна припустити, що такого засідання взагалі не було.
   Є й скарга від директора Красненської ЗОШ I-IIIст. №1 Ірини Чиж, яка заявила про порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання, виробництво і обігу спирту етиленого». За її словами викладеними у заяві, у міні-маркеті «Каштан», учням закладу продають сигарети та алкогольні вироби. Дирекція школи нарікає, що усьому причиною є розташовані неподалік магазину альтанки, куди старшокласники школи тікають з уроків та розпивають алкогольні напої.  Відтак постає кілька питань до директорки, чому дирекція школи всі гріхи списує на міні-маркет «Каштан», який набагато дальше розміщений від школи, чим інший супермаркет, де тамтешні продавці продають сигарети і алкоголь неповнолітнім учням. Чому директор школи Ірина Чиж (до речі, на минулих виборах балотувалась у депутати до Буської районної ради від ВО «Свобода), на це уваги не звернула, чи може закрила очі? Чому директор тільки у цьому році почала боротися з прогулами учнями та розпиванням ними алкогольних напоїв, адже альтанки розміщені вже більше двох років і не є аварійними.
   Оскільки альтанки у 10-денний термін не були знесені, до справи охоче взялися представники Красненської селищної ради та комунального підприємства. Вони незважаючи на подані раніше більше 140 підписів громадян проти демонтажу альтанок, з трактором та сокирою прибули на місце розміщення альтанок і намагались їх демонтувати, посилаючись на рішення виконкому. Це викликало спротив у мешканців селища, які стали на захист альтанок. У свою чергу, голова селищної ради викликав на місце поліцію. Як місцева громада протистояла рішенню і не дала знести альтанки, – далі можна побачити на відео. 



Водевіль – жарт «Бой жінка» – мистецький дарунок жителям с.Побужани від  аматорського театрального колективу НД с.Ракобовти.

      В рамках відзначення 27 березня – Міжнародного Дня театру –   драмгуртківці представили сусідам цю захоплюючу виставу, за мотивами п’єси  Г. Квітки – Основ'яненка.
   На сцені відкрилися прості селянські образи сімейної пари, їх життєві труднощі та буденні проблеми, які є у більшості сімейних пар. Чоловік на ім’я Потап (Олег Кіра) дуже ревнивий, його жінка Настя (Ірина Приставська) любляча, але водночас нещасна жінка разом з братом Романом – Сумасводом (Володя Романів), вирішили провчити ревнивця. Брат, прийшовши на кілька днів із уланської служби, навідався до сестри. Побачивши у якому вона становищі допомагає сестрі в гумористичній формі, використовуючи свою  чудову фантазію та винахідливість розіграти її чоловіка. Оришка (Ольга Гавлюк) мати Потапа спочатку не розуміє що трапилося з її сином, бо той говорить дивні речі, немов рибу у грядці викопав, грушки на сосні їв, та й нібито обстриг жінці волосся, але згодом все розкривається.
  Постановники п’єси директор Народного дому Приставська Ірина та  бібліотекар Марія Смолінська старалися донести до глядача, що бой жінка –  це символ розумної та відчайдушної жінки, яка не дасть себе в обіду.
 До речі, ці креативні, творчі  працівники культури паралельно із гастрольною діяльність готують нову постановку із дитячим ляльковим театром «Казкарик», яку покажуть  6 квітня на семінаріпрактикумі керівників театральних гуртків сільських НД району. 
    Семінар проходитиме на базі Кізлівського НД.  Директор Наталя Дзюба із дитячим театральним колективом «Перлинка» цієї неділі потішили односельців  цікавою постановкою, яку також презентуватимуть на семінарі.

понеділок, 28 березня 2016 р.


У неділю, 27 березня, в приміщенні Красненського Народного дому відбувся вже традиційний шашковий турнір.

   Учасники турніру були розділені на дві вікові категорії: перша група з першого по четвертий клас, друга – з п’ятого по десятий клас. 
   У першій групі переможцем став учень четвертого класу Мар’ян Круп’як, а друге місце посіла учениця першого класу Софія Круп’як, третє учень третього класу Максим Костів
   У другій групі перше місце посів учень шостого класу Степан Дробик, друге місце дісталося учневі дев’ятого класу Назару Босому, третє місце посіла учениця п’ятого класу Анна Кравчук.
 Переможці були нагороджені грамотами від Народного дому та солодкими призами від голови райради Богдана Глови. Усі учасники отримали подяки за участь у шашковому турнірі від організаторів заходу – керівництва Красненського НД.       
                                                                                            Марія ГЛОВА
       25 березня 2016р у м.Львові в кінотеатрі ім.О.Довженка, Львівським обласним відділенням Національної хореографічної спілки України, ГО «Разом», МДО «Майбутнє дітям»  проводився  II-й регіональний фестиваль-конкурс народної хореографії «Весняний первоцвіт-2016». На конкурсі Бущину гідно представили два Зразкові хореографічні колективи Буського районного Народного дому. 

  З понад 40-ка танцювальних колективів Зразковий ансамбль народного танцю «Нові зірки» (керівник Мар’яна Зеленська), здобув 2 місце, а Зразкова хореографічна студія «Арніка» (керівник Світлана Гончар), здобула 3 місце.  
Минулого тижня народний депутат України Василь Амельченко провів особистий прийом громадян у м.Буську, на якому було піднято основні проблеми громади та спільні шляхи їх вирішення.

 Окрім цього, нардеп поспілкувався з керівництвом району та відвідав дитячий будинок «Добре серце», що знаходиться у с.Новий Милятин. На думку депутата, майбутнім президентом України може стане один із вихованців дитячого будинку, або школи інтернату, адже успіху добивається той, хто найбільше цього прагне і хто найбільше працює над собою.
    Відтак Василь Амельченко подарував вихованцям закладу «Кобзарі» Тараса Шевченка та настановив їх ходити шляхами правди, справедливості та взаємодопомоги і взаємоповаги один до одного.  
   Нагадаємо, Василь Амельченко — з 27 листопада 2014 року є народним депутатом України від списку Радикальної партії Олега Ляшка, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

неділя, 27 березня 2016 р.

Відкритий лист-звернення жителів села Топорів до очільника Буської РДА пана Мороза і головного лікаря Буської ЦРЛ пана Романюка.

    Ми, жителі, Топорова, уже вкотре інформуємо громадськість району, що в Топорівській амбулаторії відсутній лікар-терапевт уже 13 (!) років.
   Розуміємо, що не тому відсутній лікар, бо не знайшлось в районі одного-єдиного фахівця своєї справи, який би рятував десятки-сотні життів людей. Йдеться ж про медичне обслуговування жителів в п’ятьох сіл.
    Здогадуємось, що в даному разі йшлося про певні кулуарні домовленості, корупційні схеми, які донедавна мали місце в місцевій медицині.
    Повірте, шановні, вони нині нас абсолютно не цікавлять, ми не керуємось помстою, зрештою, ми втомились від ваших декларативних обіцянок, якими Ви час від часу щедро обдаровуєте нас.
   Незбагненним для нас є те, що вже минув рік відтоді, як ми підняли «заїжджену» нашу проблему  щодо лікаря у часописі «Воля народу», звертались ми із колективною заявою в департамент охорони здоров’я Львівської ОДА.
   Шановний Петре Степановичу! 
 Дозволимо собі нагадати Вам, що на сході села в листопаді Ви погодились, що нам конче потрібний лікар, у «зобов’язаннях Буської РДА» Ви підтвердили це, даруйте, але лікаря і досі нема...
    Вибачте за порівняння, але нам, як собаці кістку, кинули-розщедрились на «одноденного»» в тиждень – ні, навіть, не лікаря, а студента-інтерна.
   Погодьтесь з нами, шановні, хіба це вирішує наші проблеми із медичним обслуговуванням, адже ми – живі люди і потребуємо постійних консультацій лікаря, лікаря-професіонала.
    При всій повазі до молодих лікарів, ми заслуговуємо таким довгим очікуванням на лікаря-практика, тим більше, що у нас нема дитячого лікаря.
    Шановний пане Романюк!
   Нас обурює Ваша бездіяльність, безвідповідальність щодо вирішення такої життєво важливої проблеми, що стосується кількох тисяч людей.
  Ви неодноразово переносите терміни призначення до нас лікаря упродовж 2015 року. У ваших відповідях нам – жодної конкретики, Ви чомусь підкреслюєте, що лікар буде працювати «за графіком»...
    Складається враження, що Ви не наділені повноваженнями кадрових призначень, бо, вибачте на слові, говорите одне, а робите – інше...
   Шановні чиновники! Нині ми не просимо, як робили це дотепер, ми ВИМАГАЄМО – вимагаємо негайно призначити нам лікаря СТАЦІОНАРНОГО, а не ФАКУЛЬТАТИВНОГО, бо ми ще не навчились хворіти «за графіком»!
Не вважайте це зухвалістю з нашого боку, це – насущна потреба, яка на слуху жителів Топорова, Заводського, Чанижа, Гути, Стовпина.
Якщо і на цей раз Ви не почуєте нас, то залишаємо за собою право ідентичну заяву-звернення без жодних правок переслати в Міністерство охорони здоров’я
За дорученням громади села Топорів
Зіновія Данилів, Ірина Рогоцька, Валентина Ржиська
Тіло 26-річного військовослужбовця Національної гвардії України Петра Бойка, який загинув 23 березня у зоні АТО, у п’ятницю 25 березня зустрічали мешканці, керівництво Бущини та військовослужбовці. Люди на колінах з лампадками в руках зустріли кортеж з тілом загиблого воїна. 

   На панахиду біля родинного подвір’я загиблого бійця зібралися родина, друзі, односельчани. Поховали новітнього Героя України у суботу, 26 березня.
  На теренах Буського району оголошена триденна жалоба за загиблим бійцем.
Стихійна торгівля в Україні заборонена законом, однак у Буську на Львівщині про те знають. Тут запровадили власний винахід: плати 24 грн. в певну касу – і отримуй одноразовий дозвіл на торгівлю в несанкціонованому місці, іноді просто на асфальті, землі у центрі міста. Однак, у міськраді не вважають це беззаконням.

   Про це розповідають журналісти у програмі «Таємниці Ратуші» (щочетверга о 22:00) на телеканалі ZIK.
 «То не стихійна торгівля, бо люди культурно стоять. Далебі, щоб узаконити такий вид торгівлі, ми вже таке вигадали», – розповідає про дозвіл торгувати з землі за 24 грн. міський голова Буська Ростислав Сліпець.
   Самі «стихійні» торговці зізнаються – не торгують на цивілізованому приватному ринку, що поруч, бо насправді місць там у рази менше, ніж охочих  торгувати. «Де нам там працювати? Нехай дадуть людям місце, і вони будуть працювати. Ми ладні платити по 30 грн. офіційних платежів за легальне місце на ринку, але ж їх нема. От стоїмо тут, міліція нас не ганяє», – пояснює ситуацію нелегальна продавчиня.
   За п’ять років у тамтешньому магістраті так і не спромоглися спорудити комунальний ринок, ні розширити приватний, тому більшість людей змушені торгувати з землі.  Поблизу центрального базару данину зі «стихійників» збирає тутешній мешканець на ім’я Володимир. Він стверджує, що є представником комунгоспу, натомість гроші кладе собі просто до кишені, без жодних чеків і квитанцій. А по факту – майже офіційно займається рекетом.
   «Квитанція коштує 24 гривні. А що входить в квитанцію? Нічого, будете тут на дорозі торгувати просто», – розповів Володимир журналістам, що замаскувались під торгашів.
  Знімальну групу Володимир переконує, що десь у приміщенні адміністрації ринку є касовий апарат, який видає квитанції. І коли чоловік прийде вдруге, він ніби роздасть підтвердження про оплату. Утім, побачивши камери, у комунгоспі журналістам видають чек, на якому зазначено – «за вивіз сміття».
   За скромними підрахунками, щодня в руках у комунальників готівкою опиняється майже тисяча гривень, а за місяць набігає двадцять шість тисяч гривень, однак ці гроші ніде не обліковуються, хоч в приміщенні адміністрації ринку й справді стоїть касовий апарат.
   Скільки грошей проковтне касовий апарат, а скільки залишиться у кишені збирача данини – залежить від доброї волі Володимира або його начальниці.  «Вони беруть гроші з людей і на тому збагачуються. Місто не отримує з кусочка тротуару навіть 25 відсотків», – наголошує місцевий активіст Василь Кашуба.
   Ба більше – стихійну торгівлю у мерії Буська назвали  ярмарком і наказали збирати гроші до міської скарбниці. «Ярмарок у нас по вівторках, п’ятницях, суботах. А в понеділок і четвер просто продають», – намагається вигадати пояснення міський голова Буська Ростислав Сліпець. Він додає: через ситуацію, що склалася, місцеві депутати навіть прийняли спеціальне рішення, в якому дозволили торгувати з землі продуктами, що не потребують спеціальних умов зберігання. Однак, продають місцеві тут здебільшого яйця, молоко і набіл, тушки свійських птахів тощо, якими за санітарними нормами, торгувати з асфальту заборонено.
    Із чеком, рішенням міськради та  заявою журналісти ZIKу звернулись до правоохоронців з вимогою провести розслідування щодо поборів  та перевірити реєстрацію нерухомого касового апарату. 
Телеканал ZIK

   Р.S. Нагадаємо, проблема стихійної торгівлі у Буську вже існує давно. У місцевих медіа неодноразово писалось, що незважаючи на заборону стихійної торгівлі, керівництво Буської міської ради разом з комунальним підприємством очолили незаконну торгівлю, збираючи кошти за ненаданні послуги. Головна мотивація, яку озвучив Р.Сліпець: винні у всьому міські депутати, бо проголосували, і тим самим узаконили вуличну торгівлю на тротуарі біля ринку.

пʼятниця, 25 березня 2016 р.

Зруйновані будинки, розтрощені магазини, дороги побиті ямами від снарядних та мінометних мін, повсюди сліди від куль, - так зустрічає майже після двох років звільнення від російських бойовиків село Семенівка, що розташоване у передмісті Слов’янська на Донеччині. Саме таку ціну заплатили мешканці цього регіону, підтримуючи авантюру Кремля про створення так званої «ДНР». Раніше у цьому селі проживало близько 400 осіб, але з настанням гарячої фази війни, майже половина з них звідси виїхало. Вони й досі після звільнення Семенівки не поспішають сюди повертатись, бо вважають, що тут вже нема що відновлювати. 
    
   У липні цього року минає друга річниця звільнення Семенівки від російських бойовиків, однак мешканці села й досі не можуть оговтатись від тих страшних подій, які їм залишили страшний слід. Тоді, у 2014 році Семенівка стала епіцентром подій з боку якої українські військові підрозділи рік звільняли Слов’янськ від терористів. Російські окупанти село зруйнували майже вщент, фактично населений пункт міг зникнути з карти. Промислове село після активних бойових дій та масових обстрілів бойовиків перетворилось на суцільне звалище. Та й сьогодні околиці міста досі про це нагадують, - усюди зруйновані будівлі, лише залишились поодинокі будинки з дірками від куль та снарядів. Місцеві мешканці, переважно пенсіонери, які залишились у селі, відновлюють рідні домівки власними зусиллями, на державу тут ніхто не покладається, адже обіцяної допомоги від них ще ніхто не дочекався. 
Руїни психіатричної лікарні
   84-річній пенсіонерці Лідії Семенівні (на фото) вже вдруге довелось бачити війну на власні очі. «Коли почали стріляти не було вже можливості кудись їхати, тому була змушена собаку відпустити з ланцюга, та й заховатись на подвір’ї в погрібі, бо перебувати у домі було небезпечно, - розповідає пенсіонерка. Стріляли цілу добу без зупину, а ранком наступного дня вийшла з погрібу і помітила, що мій будинок зазнав руйнування».
   У новобудову пенсіонерки влучив снаряд, який розтрощив дах, вибив на трьох поверхах будинку двері та вікна. «Снаряд впав у ванну кімнату, - продовжує розповідати жінка, –почалась пожежа, на щастя за декілька хвилин ще один снаряд прилетів та влучив у бак з водою, який стояв на подвір’ї, через це його розірвало і вода трохи загасила вогонь».
    Та злі язики вогню зробили своє належне: стеля і стіни будинку обгоріли, вікна та двері – розтрощені, підлога почала гнити.  На всі благання сина покинути оселю і виїхати  жінка відмовлялась, бо не хотіла покидати господарство (кури, свині).  Коли ж обстріли стали інтенсивнішими, жінка погодилась на пропозицію сина та виїхала із села. Після звільнення Семенівки відразу повернулась додому і почала робити ремонт будинку. 
   До місцевої влади тутешні мешканці зверталися не раз, але чули лише пусті обіцянки, мовляв, чекайте допомоги з Києва, а її – з вищих ешелонів влади – й по сьогодні нема.
   Куди не ступиш ногою – усюди все зруйновано. Та найбільше тут постраждали корпуси психіатричної лікарні, які розташовані на пагорбі села, поблизу дороги на Ростов-на-Дону. Саме у лікарні базувались російські бойовики, які й перетворили її у суцільні руїни. За відновлення закладу ніхто не береться, адже фактично від нього не залишилось нічого, та й братися за відновлювання страшно, бо на території і в приміщеннях можуть ховатися не розміновуванні снаряди.
  Сьогодні Семенівка виглядає зовсім іншою, ніж раніше: ехо війни по сьогоднішній день дає про себе знати. Життя у звільненій Семенівці далеке від того, як було до війни. 
  Чим живе місто Красногорівка у «сірій» зоні АТО, – читайте у наступних наших спеціальних репортажів з Донбасу.
Роман МАТВІЮК, фото автора

середа, 23 березня 2016 р.

Трагічний випадок стався з мешканцем Буська у зоні проведення АТО. 

   Загиблим виявився  Петро Бойко, 1990 року народження – військовослужбовець Національної гвардії України. 
Щорічно, в усіх країнах світу 24-го березня відзначають День боротьби з туберкульозом. Цей день був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). В 1882 році, відомий німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. Всесвітній день боротьби з туберкульозом має на меті попередити населення від виникнення епідемії туберкульозу. 

      Впродовж 2015 року рівень захворюваності на активний туберкульоз органів дихання у Буському районі в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року знизився  у 1,1 рази, зареєстровано 31 випадок з показником на 100 тис. населення 66,8 (при середньо–обласному 59,11)  проти 35 випадків у 2014 році з показником на 100 тис. населення 75,4. Випадків захворювання серед дітей до 17 років не було  зареєстровано.                      
       Вже в поточному році (за січень-лютий 2016р.) зареєстровано 7 випадків туберкульозу органів дихання, з яких 4 з активним виділенням мікобактерій туберкульозу, в т.ч. з них  1 дитина до 17 років.
  Туберкульоз (синоніми: сухоти, горбковиця; лат.- tuberculosis) – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу – паличка Коха. При активній формі туберкульозу паличка Коха швидко розмножується в легенях хворого і, образно кажучи, «з’їдає» тканини людського організму, руйнуючи легені,отруюючи організм продуктами своєї життєдіяльності, виділяючи у нього токсини (туберкульозна інтоксикація).
     При відсутності лікування смертність від активного туберкульозу сягає до 50% впродовж 1-2 років. У решті випадків нелікований туберкульоз переходить у хронічну форму. Хронічний хворий   виділяє мікобактерії і заражає інших.
     Паличка Коха дуже стійка у зовнішньому середовищі: здатна зберігати свої заразні  властивості у грунті,снігу, у товщі льоду, стійка до дії спирту,  кислот і лугів. У той же час гине від   впливу прямих сонячних променів, високих температур, хлоровмісних речовин.
      Зі 100 випадків туберкульозу легенів 95 припадає на курців. З курінням пов’язана кожна п’ята смерть в світі, а для людей старше 35 років - кожна четверта.  
   Активне куріння віднімає до 10 років життя, та до того ж робить людей інвалідами. В середньому кожна сигарета скорочує тривалість життя на 6-10 хвилин.
         Для попередження цього захворювання важливе значення має:
- вакцинопрофілактика дітей на 60-90 % захищає від важких форм туберкульозу. Якщо в окремих випадках в щеплених виникає туберкульоз, то він , як правило, протікає у легкій формі і не дає важких ускладнень.
- рентгенологічне обстеження органів грудної клітки проводять усім дорослим і дітям з 15 років, що дозволяє  діагностувати не ускладнені форми туберкульозу та дає чітке уявлення яка легеня і як уражена.
- туберкулінодіагностика дітей до 18 років. Наприклад - у дитини позитивна реакція Манту і спеціалісти встановили «віраж» туберкулінової проби, це свідчить про зараження організму туберкульозною паличкою. Щоб не дати збуднику розмножуватися в організмі і попередити розвиток хвороби дитині призначають профілактичне лікування спеціальними препаратами.
- хіміопрофілактика, метою якої є попередження переходу інфекції в захворювання.
Чим раніше хворий звернеться до лікаря, тим ймовірно:
-   туберкульоз буде вилікуваний;
-   не треба буде проводити хірургічного лікування;
-   менше здорових осіб він заразить;
-   тривалість лікування буде 6-8 місяців;
-   смертність 0-0,5%.    
  Щоб вберегтися від туберкульозу необхідно постійно турбуватися про своє здоров’я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, дотримуватися правил  особистої гігієни, частіше бувати на свіжому повітрі. Категорично уникати можливості залучення до шкідливих звичок. Щорічно обстежуватися на туберкульоз (туберкулінодіагностика в дитячому віці, флюорографічне обстеження у дорослих). Ні в якому разі не відмовлятися від щеплення проти туберкульозу. Негайно звертатися при виявленні симптомів, підозрілих на туберкульоз. Пам’ятайте! Ваше здоров’я – у ваших руках!
 Не залишайтесь байдужими до проблеми туберкульозу – робіть все, щоб зупинити туберкульоз сьогодні!
Буське районне лабораторне відділення
Бродівського міжрайонного відділу
лабораторних досліджень ДУ «ЛОЛЦ  Д СЕС України»
З 11 по 23 березня на базі Буської дитячо-юнацької спортивної школи паралімпійська команда України з настільного тенісу проводить чергові збори у підготовці до Паралімпійських ігор, які відбудуться влітку цього року в м.Ріо-де-Женейро (Бразилія).

   Спортовців, які представляють чи не всі куточки нашої країни, готує до спортивних змагань наш земляк, майстер спорту міжнародного класу з настільного тенісу серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату, чемпіон Європи 2015 року Віктор Дідух.
  22 березня на одному з тренувань української збірної побували голова райдержадміністрації Петро Мороз, голова районної ради Богдан Глова, керівник відділу освіти РДА Богдан Глуховецький. Під час відвідин керівники ознайомилися з умовами, які створені для проведення зборів команди в ДЮСШ, поцікавилися у спортсменів умовами їх проживання, харчування, поділилися планами, які допоможуть створити більш комфортні умови для занять спортом і досягнення високих спортивних результатів.
  Директор Буської ДЮСШ Богдан Пасічник запросив керівників ознайомитися з ходом проведення ремонтних робіт у роздягальнях та душових спорткомплексу, розповів про плани, які ДЮСШ відділу освіти РДА за сприяння керівництва РДА та райради має намір реалізувати ще цього року. 
Прес-служба Буської РДА

вівторок, 22 березня 2016 р.

Здоров’я генофонду будь-якої нації залежить від охорони довкілля, зокрема водних ресурсів як ключового фактору, тож наше завдання — зберегти чисту воду для наступних поколінь.
  
              22 березня 2016 року світова спільнота відзначає Всесвітній день води, проведення якого у 1992 році започатковано Генеральною Асамблеєю Організації Об′єднаних Націй з метою привернення уваги до проблем, пов′язаних з водним фактором.

  Цьогорічна тематика Всесвітнього дня води проходить під гаслом “Вода та робота”, що фокусується на тому, як достатня кількість і якість води може змінити життя, умови праці, і навіть трансформувати суспільство і економіку.
             Метою проведення заходів, присвячених цій даті, є привернення уваги до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.
           Територія,на якій ми проживаємо тісно пов’язана з водою.  Місто Буськ часом називають Галицькою Венецією. Символ міста пов’язано з птахом, який в нашій уяві асоціюється з життям на воді.
           На території району знаходиться  217 водних об’єктів: 14 річок – Західний Буг, Гологірка, Солотвина, Рокитна, Золочівка, Стир, Богданівка, Березівка, Родославка, Пуста, Покрова,  Люберця,Полтва, Ставченка; 66 озер, ставків, водойм, копанок;                      
  20 міліоративних систем; 132 струмки.  Загальна площа водних об’єктів становить 1520,5 га. Водопостачанням населення району здійснюється від 2 комунальних водопроводів, 4 сільських, 55 відомчих , які стоять на балансі підприємств. Один водопровід безгосподарний -  с. Хватів.
          Децентралізоване водопостачання – це 8575 індивідуальних криниць в населених пунктах району.
 Близько 90 % сільського населення споживає тільки криничну воду та  через  глобальні проблеми з потеплінням , потерпають через відсутність достатньої кількості води у власних джерелах.
За результатами  спостережень, гідрологічна ситуація на водних об’єктах  району набула ознак маловоддя (тривала гідрологічна посуха). Через це протягом минулих років рівні води на річках Бузеччини досягнули мінімальних відміток в порівнянні за весь період спостережень. Рівні ґрунтових вод понизились до мінімально-критичних значень. погіршилася ситуація з забезпеченням водою населення  щодо якісних та кількісних показників. В   населених пунктах  району рівень води в свердловинах і колодязях критично зменшився. За прогнозом Укргідрометцентру, на найближчий період очікується подальше зменшення кількості опадів, що приведе    до  подальшого  пониження рівня   води в криницях основного джерела водопостачання населення нашого району.  Якість криничної води   набагато гірша за водопровідну . За результатами лабораторних досліджень  у 2015 році 34% води не відповідали вимогам санітарних норм за  органолептичними та хімічними показниками  та 25% за мікробіологічними. 
              Проблеми, які виникають з якістю  питної води  негативно впливають  на здоров’я людини та стан інфекційної  захворюваності серед  населення району . Захворюваність на гострі кишкові інфекції за 2015 рік збільшилась в 1,1 рази з аналогічним періодом 2014 р. У вогнищах інфекційних захворювань було відібрано 50 проб води. Виявлено відхилення по НТД ДЕСТ у 19 пробах води криничної , що становило 38%.
                Вода - це наше життя, це наше здоров’я. Саме від якості води, яку ми  п’ємо, залежить стан нашого здоров’я, якість нашого життя. Вода варта того, щоб ми нею  цікавилися, що ми п’ємо і зробили все можливе, щоб ця  вода була чистою і фізіологічно повноцінною.
             Тому кожен з нас повинен зробити якусь маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з Вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший – викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути спекотним літом. А що саме зробити Вам, хай підкаже Вам серце. Не відмовляйтесь від добрих справ, адже все що Ви зробите повернеться Вам сторицею. Не будьте байдужими, не будьте осторонь.
         Буське районне лабораторне 
відділення ДСЕС України  

МИ У FACEBOOK

АРХІВ

© 2019. На платформі Blogger.

ПОПУЛЯРНІ ПУБЛІКАЦІЇ