середа, 28 лютого 2018 р.

Комп'ютер сьогодні став важливою і необхідною частиною способу життя і відкриває перед дитиною величезні можливості для саморозвитку та самовдосконалення. Тому не варто позбавляти дітей цих переваг, але щоб робота за комп'ютером не перетворилася на залежність і негативно не позначилась на здоров’ї, але слід пояснити дитині про ризики, які виникають при тривалому сидінні біля монітора, подбати про правильно організоване робоче місце та навчити дитину правил поведінки при роботі на комп’ютері.

  Тривала робота за комп'ютером негативно позначається на багатьох функціях нашого організму: нервової діяльності, ендокринної, імунної та репродуктивної системах, на гостроті зору і кістково - м’язевій системі.
   Гігієнічні рекомендації щодо зайнятості дитини на комп’ютері та зменшення негативного впливу на здоров’я.
   1. Обмежити час користування комп'ютером. Використання комп’ютера відповідно до віку дитини становить: діти до 6 років - не більше 20 хв.на день, 7-10 років - до 45 хв.на день, 11-13 років - 1-1,5 години, 14-16 років – не більше 2-х годин на день).
  2. Проводити періодичні перерви. Необхідно привчити дитину періодично через кожні 15-20 хв. робити перерви, хоча б на 5 хвилин, а через кожні 45хв. - перерва має становити 10-15хв. При цьому необхідно включити вправи для профілактики зорової втоми, а також проводити активні рухи для всього тіла та окрему увагу приділяти кистям рук.
   3. Правильно облаштувати робоче місце. Необхідно придбати спеціальний стіл та стілець для комп'ютера. Розташувати комп’ютер необхідно задньою поверхнею до стiни в добре освiтленому мiсцi, але щоб на екранi не було виблискування. Стiлець, за яким буде сидiти ваша дитина, обов’язково повинен бути зi спинкою. Висоту стільця треба підбирати таким чином, щоб монітор був розташований не менш, ніж на відстані 50 см від очей, впираючись поглядом безпосередньо в центр екрана. Мiж корпусом тiла i краєм стола повинен залишатися вiльний простiр приблизно 5 см. Руки повиннi вiльно лежати на столi. Пiд ноги можна поставити пiдставку, щоб вони були зiгнутi в колiнних та кульшових суглобах приблизно пiд прямим кутом.
  4. Налаштувати монітор в оптимальному світловому режимі. Необхідно вибрати для монітора оптимальну яскравість, контрастність, без мерехтіння зображення. Прослідкуйте, щоб за замовчуванням стояв досить великий шрифт, а на робочому столі була встановлена картинка спокійних кольорів.
  5. Проводити комплекс вправ гімнастики для очей. Необхідно навчити дитину робити гімнастику для очей в ході виконання будь якої роботи, де є зорове навантаження, і нагадувати про важливість виконання таких вправ для профілактики порушень гостроти зору.
    Найпоширеніші серед ризиків щодо здоров’я дитини, які виникають при роботі на комп’ютері:
   Гіподинамія. Тривале сидіння перед комп'ютером в одній позі замість занять спортом і активними іграми на свіжому повітрі призводить до того, що м'язи слабо розвиваються, дитина стає дратівливою, швидко стомлюється. До того ж сидяче положення негативно позначається на спині та попереку, псується постава.
   Порушення зору. Постійна напруга зору веде до стомлення очних м'язів, а також негативно впливає на внутріочні судини і сітківку ока.
   Навантаження на руки. Під час роботи за комп'ютером кисті рук постійно знаходяться в напрузі: вони здійснюють однотипні рухи, довгий час не змінюють позицію. В результаті виникає стійке стомлення м'язів рук, що потім виражається в болях суглобів. Крім того, через порушення кровообігу і погіршення нервової прохідності можлива поява судом, порушення координації пальців.
   Навантаження на шию. Під час роботи за комп'ютером шийний відділ хребта також знаходиться в постійній напрузі, особливо якщо дитина сидить нерівно. В результаті погіршується кровопостачання мозку, може виникнути кисневе голодування, що проявляється в головних болях.
   Вплив на центральну нервову систему. Тривале використання комп'ютера може не тільки стати причиною підвищеної стомлюваності і навіть запаморочень, але й викликати інші порушення - сонливість, апатію, неуважність, нестриманість, зниження уваги тощо.
    Психологічний аспект. Часто діти, захоплені інтернет-спілкуванням, втрачають здатність до живої комунікації - їм складніше знаходити спільну мову з однолітками, нецікавими стають інші прояви активності в дитячому колективі. Дитина замикається в собі і починає уособлюватися.
    Крім того, на емоційний і розумовий розвиток дитини істотно впливає інтенсивний потік інформації з інтернетної мережі, яка не завжди є корисною та безпечною.
   Проблеми з харчуванням. Захоплена комп'ютером дитина часто забуває про їжу або і зовсім втрачає апетит. Чи навпаки дитина починає харчуватися неконтрольовано - перекушувати прямо перед монітором і не особливо дбати про якість їжі.
    Комплекс вправ гімнастики для очей.
  1. Швидко покліпати очима, закрити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5-ти. Вправу повторити 4-5 разів.
   2. Міцно зажмурити очі, рахуючи до 3-х, відкрити очі та подивитися вдалечінь, рахуючи до 5-ти. Вправу повторити 1-2 рази.
  3. Витягнути праву руку вперед і стежити очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки вліво і вправо, вгору і вниз. Вправу повторити 4-5 разів.
  4. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок до 4-х, потім перенести погляд вдалечінь на рахунок до 6-ти. Вправу повторити 4-5 разів.
  5. Проводити по 3-4 кругових рухи очима в праву сторону, стільки ж у ліву. Розслабити очні м'язи, подивитися вдалечінь – рахуючи до 6-ти. Вправу повторити 1-2 рази.
Буське районне лабораторне  відділення
Бродівського МРВ  ДУ "ЛОЛЦ МОЗ України"

вівторок, 27 лютого 2018 р.

Минулого року у видавництві отців василіан «Місіонер» побачила світ книга світлої пам′яті Блаженнішого Любомира Гузара під назвою «Учителю, іду за тобою». Це збірка його останніх проповідей з  нагоди важливих  суспільних чи  релігійних подій упродовж 2008–2016 років. Її було відзначено як «Краща книга Форуму видавців – 2017» у Львові. Наприкінці року 100 найактивніших бібліотек Львівської області отримали в дарунок  від голови ЛОДА Олега Синютки це видання. Серед них – 3 примірники дісталося й Буській РЦБС.

   Книга розпочинається вступним словом Блаженнішого Святослава, Отця і Глави УГКЦ, у якому він, цитуючи слова Т.Шевченка, вдало порівнює покійного Любомира до співучого кобзаря-Перебенді, який своїм словом, наче піснею, лікує людські душі. А це слово не вмирає. Навіть тоді, коли помирає тіло, воно продовжує звучати.
  «Знаючи Блаженнішого Любомира особисто, без перебільшення скажу: він є муж сильного, творчого і благодійного слова. Його проповіді зрозумілі, практичні, цікаві та переконливі: приклади походять із життя і призначені для застосування в  житті; аргументація, в якій бездоганно дотримано всіх правил логіки, підкріплена  здоровим  глуздом і поясненнями із  сірої буденщини. Блаженніший Любомир, що найважливіше, у проповіді вчить, робить із слухача учня. Усі його науки висвітлені у стосунку до Божого Слова і Божої дії в нашому житті», – написав отець Іван Музичка, сучасник Блаженнішого Любомира у передмові до першого збірника проповідей (2001–2004) цього великого церковного мужа.
   Ця книга адресується передусім тим, хто знав Блаженнішого Владику Любомира, – для них вона послужить добрим спомином про нього; також рекомендується для тих, хто лише чув його або чув про нього здалека – для них ця книга відкриє ще більше джерело цілющого бальзаму його слова для зболеної душі; і без сумніву, щира порада тим, хто взагалі не чув і не знав блаженної пам′яті Любомира: неодмінно взяти до рук цю книгу, і, прочитавши навіть вибрані уривки, ви збагнете, що знайшли тут велике світло, поміч і підтримку, потіху і розраду, і що слова великого святця адресовані немовби саме до вас…
    Цю високу оцінку підтверджують проповіді, вміщені в запропонованому Вашій увазі виданні, яке упорядкував сам автор, але, на жаль, кілька місяців не дожив до того часу, коли воно вийшло у світ.
      За матеріалами сайту «Католицький оглядач»

  Варто відзначити, що вчора працівники Буської центральної районної бібліотеки, відділу культури та туризму вшанували світлу пам'ять Великого духовного наставника українців, патріарха УГКЦ Любомира Гузара  пізнавальною бесідою, під час якої було переглянуто відеоролик «Ким був Блаженніший Любомир Гузар».
У Буській РДА подали інформацію про наявність стаціонарних та рухомих пунктів обігріву, розташованих на території Буського району, які можливо залучити до обігріву людей із транспортних засобів, що вимушено зупинились у снігових заметах чи заторах в осінньо-зимовий період 2018 року на автомобільних дорогах загального користування.






























понеділок, 26 лютого 2018 р.

Мистецькі дарунки для військовослужбовців 184 Навчального центру сухопутних військ України  ім. П.Сагайдачного у Новояворівську стали для митців Бущини звичними.

   У минулому, 2017 році, виїздів на Яворівщину було шість. І вже у цю неділю, незважаючи на міцний мороз, митці вирушили на зустріч з українськими героями. 
   Відпрацювали дві концертні  програми, які називаємо «патріотичними майданчиками». Глядачі – вояки зі світлими лицями, доброзичливими посмішками і лагідними очима. Хоча знаємо, багато хто з них недавно прибув із зони АТО.
    Кожен номер художньої самодіяльності викликав у присутніх шквал емоцій.  Граціозні дівчата із Зразкового хореографічного колективу «Енерджі» дивували пластикою, колоритом,  чудовими сценічними костюмами. Керівники колективу,  Ірина Сторонянська та Сергій Іваськів, підготували дві дуетні авторські постановки – «Сентиментальний вальс» та «Більше між нами розлук  буде». Чарівні «Надбужанки» (керівник І.Лаврін) милували око та тішили душу. Репертуар дівчат   оптимістичний, патріотичний, наснажуючий. Методист Буського РНД Мар’яна Цюпка потішила слухачів грою на бандурі. Милозвучно і сердечно звучали пісні у виконанні Роксоляни Паньків, Олі Маркевич, Ірини Грабінської, Оксани Піджарко.
    До речі, у холодному автобусі, яким добирались до місця виступу, промерзли інструменти – бандура і саксофон. Бандуру якось вдалося «відігріти», а саксофон так і не оклигав ні до першого концерту, ні до другого…
     Цього разу бущани мали приємність виступати спільно із «київським бардом», вокалістом гурту «Чумаки» Володимиром Самайдою. У його репертуарі пісні Т.Петриненка, В.Івасюка і А.Кузьменка. Дуже швидко  «Надбужанки» знайшли порозуміння із цим креативним митцем і зуміли на сцені заспівати « Червону руту»» В.Івасюка та « Україну» Т.Петриненка. Їм підспівував увесь зал.
     Ведучою була Любов Огороднік, озвучував Юрій Білик, готувала програму Любов Блінова, знимкував Мирослав Тимчишин.
Людмила ЦІХОЦЬКА, 
начальник відділу культури та туризму
Більше півроку минуло, як мешканець Буського району написав лист голові Буської РДА Морозу П.С з проханням посприяти у відновленні втраченого дорожнього знаку на початку населеного пункту села Сторонибаби, однак і досі там не відповіли на звернення, проігнорувавши його. 

  «Я написав лист в Буську райдержадміністрацію ще 2 серпня 2017 року, - розповідає мешканець села Сторонибаби Володимир Секрет. – Однак по сьогоднішній день із державного відомства – ні відповіді, ні реакції. Телефонував до ДАІ, але там скеровують до Буської РДА. У четвер, 22 лютого, я повторно надіслав до них звернення».
  Відповідний лист редакція «Буському медіа порталу» має у власному розпорядженні. Публікуємо його дослівно:
Голові Буської районної
Державної адміністрації
п. Морозу П. С.
Копія : Голові с/Ради с. Сторонибаби
п. Винниченко І. П.
Секрет Володимира Ярославовича,
  с. Сторонибаби, вул. Зелена

ЛИСТ-ПРОХАННЯ

  Прошу відновити втрачений дорожній знак на початку населеного пункту «с.Сторонибаби» із сторони с.Чучмани та поставити знак обмеження швидкості руху автотранспорту, так як водії, не бачачи ніяких знаків, просто «влітають» у село і тільки потім починають гальмувати. А наша вулиця – Зелена, – якраз веде до школи, дитсадка, стадіону. Ми з вами мусимо запобігти  нещасним випадкам на дорозі.
                                  Із вдячністю,                 В.Я.Секрет                     22.02.2018 р.
   Нагадаємо, це не вперше у Буській райдержадміністрації ігнорують звернення мешканців району та проводять «таємні» слухання без участі незалежних журналістів.

неділя, 25 лютого 2018 р.

Головою Буського районного партосередку ВО «Батьківщина» став Степан Рак. Таке рішення було прийнято сьогодні, 25 лютого, під час звітно-виборної конференції партійної організації. Про це інформують у прес-службі Львівського обласного партосередку ВО «Батьківщина».


  Попередній голова Михайло Гаєвський повідомив, що залишається в команді «батьківщинівців» і разом працюватиме задля розвитку Буського району та поширення ідей партії у суспільстві. 
 Нагадаємо, Степан Рак на місцевих виборах 2015 року переміг у Буському районі (25,82% голосів, 32 округ) та пройшов у Львівську обласну раду від ВО «Батьківщина».
Журналіст «Буського медіа порталу» відвідав швейне виробництва на Закарпатті, де працевлаштовано більше 70 людей зі стійкими вадами слуху та мови, які займаються пошиттям рятувальних жилетів на замовлення шведської фірми Baltik. Про європейські принципи торгівлі, особливості сертифікації продукції, а також, що, потрібно європейським клієнтам, – далі у матеріалі.

  Що б не говорили в недружній країні Росії, що Угода про Асоціацію України з Європейським Союзом, ніякої користі не приносить, але Україна все ж таки відчуває перші результати дії режиму вільної торгівлі з Євросоюзом. У 2016 року експорт до ЄС збільшився на 3,7% у вимірі рік до року й склав $13,5 млрд, а вже за підсумками 2017 року експорт українських товарів до ЄС зріс на 29,9% та склав $17,5 млрд.
  Як приклад, на Ужгородському навчально-виробничому підприємстві Українського товариства глухих (УТОГ) щотижня експортують готові рятувальні жилети для спасіння на водах людей і тварин для шведської фірми. А шиють їх на підприємстві люди зі стійкими вадами слуху та мови.
   За словами директора цього підприємства Наталії Марценюк, щомісячний обсяг виробництва складає близько 7 тисяч виробів, це при тому, що робочі працюють лише в одну зміну – з 8.30 до 17.30 год, 5 днів на тиждень. На даний момент підприємство має основного замовника із Швеції, із яким співпрацює протягом 5 років. Однак окрім роботи із Швецією, підприємство має ще й сезону роботу з партнерами із Франції, Італії, Словаччини, Угорщини.
   «На нашому підприємстві раніше ми шили і модельний жіночий одяг складних конструкцій, – розповідає директор підприємства Наталія Марценюк. –Займались пошиттям білизни високої якості, медицинського одягу та робочого одягу для підприємств. Окрім співпраці із європейськими колегами, працюємо на українському ринку, виконуємо роботу по виготовленню одягу для військових».
   Саме виробництво складається із великого цеху, де розташовані три швейні та розкійні дільниці. За швейними машинками кипить робота: триває процес виробництва рятувальних жилетів яскравого кольору, що дозволяє на воді навіть у  погану погоду бачити їх здалеку. Всі потрібні матеріали для пошиття жилетів привозить шведська фірма.
   Запитуюсь у директорки підприємства, як дотримуються необхідних правил і вимог якості продукції європейського рівня. Жінка пояснює, що виробництво рятувальних жилетів передбачає багато різних етапів, процесів, кожен з яких вкрай важливий. Кожен елемент рятувального засобу повинен бути міцним і надійним, лише тоді можна вважати жилет безпечним для використання. Тому підприємство ретельно при пошитті перевіряє, чи зшиті надійні застібки і сильні ремені, адже від цього залежить життя людини. Ніяких скарг від замовників не було. Їхню хорошу роботу визнала організація Червоний Хрест, яка висловила подяку колективу підприємства.
   «Ми дотримуємось всіх євростандартів до якості продукції, відзначає Наталія Марценюк. – Наше підприємство отримало спеціальний Європейський сертифікат якості, який відкриває нам великі перспективи.  Ми перевіряємо кожен елемент зробленого виробу. Це також роблять і наші замовники, які потребують якісної продукції і дотримання всіх стандартів. Тому, великі обсяги виробництва дають нам стабільну, і високу заробітну плату. У перспективі співпраця із іншими європейськими партнерами». 
  Як пояснив віце-президент, начальник Управління міжнародних економічних зв’язків Львівської торгово-промислової палати Володимир Коруд, що українських виробників лякають європейські стандарти якості та безпеки продукції, бо потрібно зібрати купу різних документів, а інколи ще й на підприємство можуть приїхати європейські інспектори. Але експерт наголошує, що не потрібно лякатись проходження сертифікації підприємства, адже воно «не таке страшне, як його малюють». Якщо дотримуватись чіткої інструкції проходження сертифікації підприємства євростандартів, то для підприємства відкриваються великі перспективи на ринку ЄС.
Роман МАТВІЮК, фото автора

субота, 24 лютого 2018 р.

24 сесія Буської районної ради була досить тривалою, тому не усі депутати змогли до кінця витримати такий темп роботи. Про що йшлось на сесії , - далі у матеріалі.

  У четвер, 22 лютого під головуванням голови районної ради Богдана Глови відбулась 24 чергова сесія Буської районної ради. Слід зазначити, що цього разу явка депутатів була досить високою – 30 з 34. Очевидно дається взнаки оприлюднення відвідувань наших депутатів у ЗМІ, в тому числі, і на сайті Буського медіа-порталу.
   На початку сесії голова районної ради Богдан Глова повідомив про відповіді, які надійшли на звернення Буської районної ради до центральних органів влади. Зокрема щодо Виборчого кодексу відповів Комітет з питань правової політики та правосуддя за підписом голови Комітету Р. П. Князевича, який поінформував Буську районну раду про те, що за дорученням голови Верховної Ради України Комітет розглянув відповідне звернення Буської районної ради та інформує, що в першому читанні підтримали за основу проект Виборчого кодексу України (реєстр №3112-1 від 02 жовтня 2015 року), поданий народними депутатами України Парубієм А. В., Черненком О. М., Ємцем Л. О. Проте даний проект доручено доопрацювати з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні. Комітет зазначає, що таких пропозицій надійшло від сотні суб’єктів виборчого права на близько трьох тисячах аркушах. Тому коли саме цей проект надійде до другого читання ніхто не знає?
  Повідомив Богдан Глова і про відповідь Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності за підписом голови Комітету А. Кожем’якіна щодо підтримки проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо кримінальної відповідальності за заперечення Голодомору» (реєстр №7343). Звернув голова райради увагу на таку фразу у відповіді Буській районній раді: «Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України висловило низку критичних зауважень до законопроекту та вважає, що за результатами розгляду у першому читанні його доцільно відхилити»?
  Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин за підписом  заступника голови Комітету О. Бакуменко повідомив Буську районну раду про підтримку дії мораторію на купівлю-продаж та іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення до врегулювання на законодавчому рівні  процедури обігу земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року.
   Заслухали депутати Звіт голови Буської районної державної адміністрації Петра Мороза про здійснення Буською районною державною адміністрацією делегованих повноважень та виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Буського району за 2017 рік, а також звіт начальника фінансового управління Буської РДА Михайла Постолюка про виконання районного бюджету Буського району за 2017 рік.
  Прийняли депутати ряд програм, та виділили кошти на їх фінансування, а також профінансували ряд діючих районних програм. Зокрема розпочали з затвердження «Програми соціально-економічного та культурного розвитку Буського району на 2018 рік.». Основна ставка робиться на співфінансування об’єктів в Буському районі, на які виділяються кошти як з державного так і з обласного бюджету. Основні об’єкти, це ті, які фінансуються з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) – на цей рік сумарно біля 12 млн. грн. (Буський медіа-портал про ці об’єкти уже розповідав). Згадується у програмі і про закладення коштів на фінансування мікропроектів, які стануть переможцями. Нагадаємо, що з Буського району зареєстровано 50 заявок для участі в конкурсі мікропроектів місцевого розвитку і це найбільша кількість за останні роки з нашого району. Всього мікропроектів з району подано на загальну суму 9 310 354 грн. По галузях:
-        Освіта 12 мікропроектів на суму 4 097 242;
-        Культура 29 мікропроектів на суму 2 347 173;
-        Медицина 5 мікропроектів на суму 1 689 536;
-        Розвиток територій 4 мікропроекти на суму 1 176 403
  Підтримали програму «Пільгове медичне забезпечення учасників  АТО та учасників Революції гідності, що отримали статус інваліда війни,  на 2018-2020 роки», на яку на цей рік виділили 140 000грн.. Тобто в цьому році кожен учасник АТО, та учасник Революції гідності, що отримав статус інваліда війни, які потребують лікування, можуть отримувати платні медичні послуги та закуповувати медикаменти на суму до 5000 грн. на одного протягом року.
   Прийняли «Програму підтримки громадян-жителів Буського району, які підуть служити на військову службу за контрактом до Збройних сил України у період з 2018 - 2019 рр», на яку цього року виділили 200000грн. Усі контрактники, які цього року заключили контракт, або з тих чи інших причин не отримали цієї суми у минулому році додатково з районного бюджету отримають по 3000 грн. одноразової виплати.
   Затвердили «Програму відновлення, збереження національної пам’яті та протокольних заходів у Буському районі на 2018-2019 роки» виділивши на неї 120 000 грн., «Програму розвитку культури Буського району на 2018-2019 рр.» виділивши 100 000 грн., «Програми технічного і фінансового забезпечення Буської районної державної лікарні ветеринарної медицини на 2018 рік» виділивши 150000грн., а також підтримали «Програму розвитку освіти Буського району на 2018-2020 роки», «Програму технічного і фінансового забезпечення, удосконалення та розвитку системи централізованого оповіщення і зв’язку Буського району на 2018-2019  роки» та інші.
  Виділили кошти вдовам політв’язнів та репресованих, кошти постраждалим в наслідок аварії на Чорнобильській АС (54000грн. на одноразові виплати та 20000 на путівки), на оздоровлення дітей-сиріт дитячого будинку Добре серце (53000грн.), на матеріальні допомоги жителям району, які подали документи на проведення операцій, переважно онкологія та на складні операції (168 000грн. згідно списку). Передбачені кошти на пільгові перевезення, а саме перевезення залізницею 70 000грн., автотранспортом 50 000грн.
  Були підтримані і громадські організації, а саме виділені кошти на їх статутну діяльність: на легку атлетику 20 000грн., Буську районну організацію політв’язнів та репресованих 15 000грн., МГО «Пласт» 20 000 грн., Федерацію футболу Буського району 50 000грн.
   Окрім цього встановили на 2018 рік граничний розмір кошторисної заробітної плати при визначенні вартості будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення) об’єктів спільної власності територіальних громад району, що споруджуються за рахунок коштів районного бюджету - 7 600,00 грн., що відповідає середньому розряду складності робіт 3,8 при виконанні робіт у звичайних умовах.
  Також затвердили технічну документацію з нормативної грошової оцінки трьох земельної ділянок на території Задвір’янської сільської ради (за межами населеного пункту), яка надається в оренду для ведення фермерського господарства фермеру, який планує вирощувати ягоди, зокрема малину.
  Сесія проходила досить конструктивно, хоча до останнього питання змогли бути присутніми лише 25 депутатів. П’ять депутатів не витримали такого навантаження і покинули сесію ще до її завершення. Загалом сесія відбулась продуктивна.
/Власний кореспондент/

пʼятниця, 23 лютого 2018 р.

У неділю, 4 березня, о 15.30 год в приміщенні Буського районного народного дому відбудеться благодійний концерт «Музика весни – промінчик доброти».

  Ведучими концерту будуть – Степан Збір, Лана Квітнева та Христина Береговська.
   У програмі: заслужений артист екстрадного мистецтва України Володимира Питель та гурт «Львівський комфорт», Ірина Лукаш, Назар Папіж, Ярослав Глова, гуморист Михайло Сернюк, гурт «Відлуння», зразковий хореографічний колектив «Енерджі», народна вокальна  формація «Надбужанки» та інші гурти, виконавці і танцювальні колективи.
 Під час концерту буде працювати фотозона із професіними фотографами, які зроблять усім бажаючим безкоштовно гарні світлини на пам'ять про концерт. 
   Ваш благодійник внесок буде спрямований на лікування двох хворих дітей із Буського району. Прийдіть! Не будьте байдужими!

   Отримати запрошення-подяку на концерт за благодійник внесок можна попередньо замовивши за тел: 063-950-75-11, 097-700-47-17.

четвер, 22 лютого 2018 р.

У місті Буську на тротуарі біля ринку та на площі для стоянки автомобілів біля автостанції, продовжує процвітати стихійна торгівля. Місцева влада різними шляхами «узаконивши» її з цього має неабиякий зиск, отримуючи значні кошти у власні кишені. А от районна поліція поки що бездіяльна, хоча до її компетенції входить боротьба з торгівлею в невстановлених місцях. Чому досі у містечку, яке прагне до європейського життя та цінностей, досі, на асфальті та землі, у центрі міста, проводиться торгівля?

   Два роки тому знімальна група телеканалу ZIK приїздила до Буська і знімала програму про те, як місцева влада дозволила стихійну торгівлю і збирає данину з охочих продавати на землі: плати 24 грн. в певну касу – і отримуй одноразовий дозвіл на торгівлю в несанкціонованому місці, просто на асфальті, землі у центрі міста.  Тоді на камеру,  самі «стихійні» торговці зізнались – не торгують на цивілізованому приватному ринку, що поруч, бо насправді місць там у рази менше, ніж охочих  торгувати.
    «Де нам там працювати? Нехай дадуть людям місце, і вони будуть працювати. Ми ладні платити по 30 грн. офіційних платежів за легальне місце на ринку, але ж їх нема. От стоїмо тут, міліція нас не ганяє», – пояснювала ситуацію нелегальна продавчиня.
   Вже сім років, як у місті, так і не спромоглися спорудити комунальний ринок, ні розширити приватний, тому більшість людей змушені торгувати з землі.  Поблизу центрального базару данину зі «стихійників» збирає тутешній мешканець на ім’я Володимир. Він стверджує, що є представником комунгоспу, натомість гроші кладе собі просто до кишені, без жодних чеків і квитанцій. А по факту – майже офіційно займається рекетом.
    «Квитанція коштує 24 гривні. А що входить в квитанцію? Нічого, будете тут на дорозі торгувати просто», – розповів Володимир журналістам, що замаскувались під торгашів.
   Знімальну групу  Володимир переконував, що десь у приміщенні адміністрації ринку є касовий апарат, який видає квитанції. І коли чоловік прийде вдруге, він ніби роздасть підтвердження про оплату. Утім, побачивши камери, у комунгоспі журналістам видають чек, на якому зазначено – «за вивіз сміття».
   За скромними підрахунками, щодня в руках у комунальників готівкою опиняється майже тисяча гривень, а за місяць набігає двадцять шість тисяч гривень, однак ці гроші ніде не обліковуються, хоч в приміщенні адміністрації ринку й справді стоїть касовий апарат.
   Скільки грошей проковтне касовий апарат, а скільки залишиться у кишені збирача данини – залежить від доброї волі Володимира або його начальниці.  «Вони беруть гроші з людей і на тому збагачуються. Місто не отримує з кусочка тротуару навіть 25 відсотків», – наголошує місцевий активіст Василь Кашуба.
   Ба більше – стихійну торгівлю у мерії Буська назвали  ярмарком і наказали збирати гроші до міської скарбниці. «Ярмарок у нас по вівторках, п’ятницях, суботах. А в понеділок і четвер просто продають», – намагається вигадати пояснення міський голова Буська Ростислав Сліпець. Він додає: через ситуацію, що склалася, місцеві депутати навіть прийняли спеціальне рішення, в якому дозволили торгувати з землі продуктами, що не потребують спеціальних умов зберігання. Однак, продають місцеві тут здебільшого яйця, молоко і набіл, тушки свійських птахів тощо, якими за санітарними нормами, торгувати з асфальту заборонено.
   Із чеком, рішенням міськради та заявою журналісти ZIKу звернулись до правоохоронців з вимогою провести розслідування щодо поборів та перевірити реєстрацію нерухомого касового апарату. Однак і там по сьогоднішній день все затихло.
  Депутати міської ради, яких громада обрала, навіть не намагались скликати комісію для позапланової перевірки біля ринку. 
  Журналісти нашого видання стали свідками, як знову продовжують збирати данину біля ринку. Тепер вартість "данини" складає 38,53 гривень. На жаль, міська рада продовжує сприяти стихійній торгівлі збираючи «гроші з тротуарів». М’ясна продукція реалізовується поза межами м’ясного павільйону, тим самим може спричинити отруєнням містян. Чи готовий мер міста і депутати до відповідальності? А може знову поліція закриє очі на це?
   Начальник відділу у справах захисту прав споживачів Василь Кашуба каже, що про цю ситуацію неодноразово нагадував керівництву міста, району, області. В районних ЗМІ на цю тематику були опубліковані статті, де наводилися відповідні факти, проводилися консультації. Але, поки що міська влада на це не реагує і більше шести років не може облаштувати відповідного ринку.
   «Стихійну вуличну торгівлю ніхто не контролює, якість і свіжість продуктів не перевіряють, а самі торговці працюють з грубими порушеннями санітарно-гігієнічних правил (порушується температурний режим реалізації перевезення, зберігання, тощо). – зазначає Василь Кашуба. – Весь бруд і вихлопні гази залишаються на цих продуктах. Є ймовірність, що покупець, придбавши такий продукт прямо на вулиці, зекономивши на покупці декілька копійок чи гривень, з’ївши його, може безневинно постраждати, захворівши на цю чи іншу інфекційну хворобу, яка може в подальшому прогресувати в організмі. Ще можна побачити, як іноді пробігають собаки, які також можуть бути перенощиками тих чи інших хвороб. Окрім цього, від покупця, який хворіє на інфекційне чи респіраторне захворювання, повітр’яно-крапельним шляхом може попасти слина на харчові продукти, а особливо на ті, які не потребують термічної обробки і готові до вживання. Інший купив, а потім думає: «А від чого я захворів»?».

Вчора, у світі  святкували Міжнародний день рідної мови,  який у 1999 році був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО і вперше відзначений  21 лютого 2000 року в Парижі. Заснування дня рідної мови має велике значення, оскільки, за підрахунками фахівців, з існуючих у світі 6000 мов дуже багато перебувають під загрозою зникнення. Привернення уваги світової спільноти до цієї теми – це серйозний  крок до визнання необхідності захистити різноманітність культур.

 Наші предки залишили нам у спадок найдорожчий здобуток – Слово, котре передавалось  від батьків до дітей як вічний скарб національної культури та духовності. Впродовж століть наша мова зазнавала розмаїтих утисків та гонінь, але збереглася, не втративши  своєї ідентичності. Саме про це  третьокласникам розповіла  бібліотекар Буської районної бібліотеки для дітей Надія Островська під час уроку рідної мови  «Всесвіт увесь засвітився у слові».  Прослухавши оповідання  Панаса Столярчука  «Чия мова найбагатша», діти усвідомили, який неосяжний світ таїть у собі наша мова.  Зацікавила присутніх і легенда «Як ростуть слова», яку записала Леся Мовчун. Під час уроку бібліотекар вдало використала  ігровий матеріал із книги Марії Чумарної  «Королівство мови», а також поетичні твори, присвячені рідній мові, із збірки Дмитра Білоуса «Диво калинове». Діти також оглянули книжкову тематичну виставку  «Світ малюємо словами». 
  На завершення заходу школярам було запропоновано написати коротеньке оповідання чи віршик, де кожне слово починалось би з однієї літери.
                                   Галина Гораль, заступник директора Буської ЦБС
 по роботі з дітьми
Вчора, 21 лютого у Міжнародний день рідної мови дошкільнята середньої та старшої  груп ДНЗ «Берізка» (вихователі Л.Я. Цибуляк, С.О. Саля) разом з практичним психологом Якимович С.К. та музичним керівником  Литвин Л.М.  провели музично-пізнавальний захід про знання української мови. 

  У формі бесіди, використовуючи карту України діти краще розглянули територіальне розташування різних областей України, та як українська мова звучить у правильній вимові та діалекті. Старші дошкільники добре називали народні улюблені казки, вміло відгадували загадки та прислів’я, співали жартівливих українських пісень. Навчання правильної вимови слів, обмеження та вилучення  суржиків, лайливих слів - завдання не лише у межах закладу, а й для  родини, адже  саме родинні цінності, мова спілкування слугують у подальшому  формуванні  дошкільника. 
   Педагоги, як справжні шанувальники українського слова провели  між собою конкурс, як правильно говорити українською аби запобігти  прикрим  випадкам неправильного наголошення слів, уникнути типових мовних помилок та яке саме слово чи  сталий  вислів доречно вжити в певній ситуації.
                                                         Світлана Якимович, практичний психолог

середа, 21 лютого 2018 р.

В мережі Інтернет, як у великому смітнику, можна знайти щось корисне, а можна попастися на гачок шахраїв. Хороші господарі готують сани літом, а віз зимою. Так і герой нашої історії почав шукати трактора для власної господарки з початком зими.

  З пояснень громадянина він за допомогою мережі Інтернет дізнався про те, що у м.Ужгород Закарпатської області продається трактор МТЗ-82, який коштує 90 тис. грн. Тому він приїхав в м.Ужгород, знайшов приміщення, де розташований офіс ТОВ «Лізингова компанія», та повідомив, що хоче придбати трактор МТЗ-82. Під час оформлення договору менеджер товариства запропонувала внести 50% від вартості покупки, як авансовий платіж за трактор, тобто 45 000,00 грн., а інших 50% вартості сплатити після доставки йому трактора  (також було повідомлено, що можна сплачувати і протягом 12-ти місяців рівними частинами в розстрочку).
   При укладенні договору він звернув увагу, що предметом договору є модель трактора, яка на ринку коштує набагато більше, однак працівник товариства його запевнила, що вказаний трактор «акційний», і тому саме він повинен бути вписаний в предмет договору, оскільки це їм необхідно для звітності. Він став вагатися, чи підписувати договір, оскільки засумнівався, чи правду говорить працівник про «акційний» трактор. Однак, остання викликала двох невідомих мужчин, які фактично під погрозами заставили його підписати договір, який він залишив працівнику. Вона при цьому і далі запевняла, що вартість трактора становитиме для нього 90 тис. грн., і що він оплатив 45 тис. грн, як авансовий платіж, а решту 45 тис. грн оплатить після отримання трактора. Але трактора йому так і не доставили.
Директор МЦ Іван Скочко
   За порадою знайомих громадянин звернувся до Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Йому було призначено адвоката за кошти держави, який звернувся до відповідача із заявою про розірвання вищевказаного договору та просив повернути авансовий платіж в сумі 45 тис. грн. Проте, товариство відмовилось. Адвокат більш детально ознайомився із змістом договору та квитанції, наданої представником відповідача і зрозумів, що 50% авансового платежу розглядається відповідачем, як комісія за організацію угоди (плата за консультацію), яка згідно умов договору не повертається у випадках припинення чи розірвання договору. Але сума комісії за організацію угоди в розмірі 45 000,00 грн. не співмірна наданим відповідачем послугам, оскільки послуги зводились лише до копіювання близько 20-ти аркушів паперу, заповненням персональних даних позивача та друку однієї квитанції. 
  Пізніше, ознайомившись детально із умовами договору, адвокат зрозумів, що предметом фінансового лізингу за даним договором є транспортний засіб (трактор) моделі «Беларус-82.1», який громадянин зобов'язувався придбати в порядку та на умовах, що визначені договором фінансового лізингу, вартість предмета лізингу 450 000,00 грн. Адвокат в судовому засіданні зазначив, що договір фінансового лізингу від 29.09.2016 року № 1194 укладений між громадянином та ТзОВ "Лізингова компанія " в письмовій формі є нікчемним тому, що такий договір має бути нотаріально засвідчений, а отже, має бути визнаний недійсним. З чим суд погодився і визнав недійсним договір фінансового лізингу і призначив стягнути з відповідача на користь позивача кошти в розмірі 45 тис. грн.
  Якщо вам потрібна юридична допомога, просимо звертатися до Буського МЦ з БВПД у м. Буськ, вул. Петрушевича 8 Тел: (03264) 21-112, м. Броди вул. Щурата 8. Тел: (03266) 25-113, м. Кам’янка-Бузька вул. Я. Мудрого 17 б. Тел: (03254) 23-069, м. Золочів вул. Валова 4. Тел: (03265) 70-091, м. Радехів вул. Відродження 7. Тел: (03255) 41-079.
Ми працюємо для Вас!
Іван СКОЧКО, директор Буського МЦ з БВПД

МИ У FACEBOOK

АРХІВ

© 2019. На платформі Blogger.

ПОПУЛЯРНІ ПУБЛІКАЦІЇ